Zamknij
REKLAMA

Etat a samozatrudnienie – co bardziej do Ciebie pasuje?

00:00, 19.05.2021 | materiały patnera

Są osoby, które od początku swojej kariery dokładnie wiedzą, co chcą osiągnąć i konsekwentnie do tego dążą. Jednak większość pracujących stale poszukuje swojej ścieżki zawodowej. Jeżeli obecnie pracujesz na etacie, być może zastanawiasz się, jak by było założyć własną działalność gospodarczą i samemu sobie być szefem.

Jakie zalety ma prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej z pewnością jest dobrym pomysłem, jeżeli należysz do osób, które potrzebują swobody w pracy. Jeżeli nie chcesz, nie musisz nikogo pytać o opinię podejmując decyzje. Właściciel firmy sam decyduje, kiedy chce zrobić sobie wolne, choć w praktyce nie jest to prosta decyzja. Prowadząc działalność możesz wykorzystać swoje pasje i zainteresowania do zarabiania pieniędzy. Nikt nie ogranicza Twojego rozwoju zawodowego i kreatywności. Nie obowiązują Cię widełki wynagrodzeń i nie musisz martwić się, że Twój wymarzony awans odbije się od „szklanego sufitu”.

Plusy pracy na etacie

Będąc pracownikiem etatowym zyskujesz większą, w porównaniu do samozatrudnienia, pewność miesięcznych dochodów. W razie choroby nie musisz martwić się o brak wynagrodzenia. Pracując na etacie często masz dostęp do benefitów pracowniczych. Najpopularniejszymi z nich są dofinansowania do wyjazdów urlopowych, prywatna opieka medyczna, karnety na zajęcia sportowe i możliwość skorzystania z ubezpieczeń grupowych. Gdy pracujesz w ramach umowy na czas nieokreślony jesteś na ogół bardziej wiarygodnym klientem dla banku w sytuacji gdy potrzebujesz wziąć kredyt niż osoba prowadząca małą firmę. Twoja praca najczęściej ogranicza się do liczby godzin stanowiącej wymiar etatu.

Może połączyć umowę o pracę z własną działalnością gospodarczą?

Jeżeli trudno Ci jednoznacznie zdecydować czy lepiej będziesz realizować się zawodowo na etacie, czy na swojej działalności możesz spróbować rozwiązania pośredniego. Jeżeli masz pomysł na własną działalność możesz spróbować zająć się nią po godzinach pracy. Dzięki temu przetestujesz, na ile odpowiada Ci bycie własnym szefem. Wiele form działalności gospodarczej pozwala na zastosowanie takiego systemu. Przykładowo możesz po godzinach pracy na etacie przyjmować klientów na proste zabiegi kosmetyczne, prowadzić księgowość dla kilku firm, zajmować się tworzeniem i sprzedażą rękodzieła, bądź projektowaniem grafiki. Gdy poczujesz się pewnie i uznasz, że własna działalność jest stworzona właśnie dla Ciebie, możesz zrezygnować z etatu i w pełni poświęcić się rozwojowi swojej firmy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%