Zamknij
REKLAMA

Tajemnice hatha jogi

00:04, 25.08.2021 | materiał partnera
Tajemnice hatha jogi - fot. partnera

Hatha joga to jedna z popularnych praktyk relaksacyjnych, równoważąca ciało i umysł. „Ha” oznacza aspekt słoneczny, zaś „tha” to księżyc symbolizujący wycofanie zmysłów i skierowanie całej uwagi do środka. Hatha joga obejmuje ćwiczenie pozycji fizycznych, a także charakterystycznych technik oddechowych. Sesja kończona jest krótką medytacją. Hatha joga nie jest wymagająca, dlatego sprawdzi się doskonale jako wprowadzenie dla początkujących.

Hatha joga – skąd się wzięła?

Początek technik oddechowych związanych z hatha jogą, datowany jest na I wiek – zapiski o niej można znaleźć w tekstach buddyjskich oraz hinduistycznych. Wskazówki, które dotyczą prawidłowego wykonywania asan, czy pranajam i mudr, opracowane zostały mniej więcej w XV wieku. XIX wiek to przywiezienie tej praktyki duchowej do Ameryki. W latach XX hatha jogę zaczęto łączyć z innymi ćwiczeniami fizycznymi. Joga ta zyskała dużą popularność w społeczności hippisów. W XXI wieku hatha to popularna praktyka, która służy zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.

Hatha – dla kogo?

Hatha joga to rodzaj jogi, który charakteryzuje powtarzalny wysiłek w połączeniu z pełnym zrozumieniem sztuki i filozofii, którą jest joga. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z jogą, wybierz właśnie ją. Nie możesz zapomnieć o zakupie maty do jogi. Powinna charakteryzować się dobrą przyczepnością i odpowiednio izolować od podłogi. W sprzęt potrzebny do treningu zaopatrzy Cię sklep z matami do jogi. Dzięki niemu będziesz mogła skupić się na swoim wnętrzu i nic nie będzie rozpraszało Twojej uwagi.

Wolne tempo i nacisk kładziony głównie na technikę sprawiają, że hatha joga to idealne rozwiązanie na początek drogi z medytacją. Rodzaj ten sprawdzi się także u seniorów i osób po kontuzjach. Masz problemy z koncentracją? Hatha pomoże nad nią pracować. Jeśli jednak jesteś osobą niecierpliwą i żywiołową –zrezygnuj z tej praktyki i wybierz bardziej wymagającą opcję.

Korzyści płynące z uprawiania hatha jogi

Jeśli nie możesz zdecydować się, którą z technik jogi chcesz uprawiać, warto zapoznać się z korzyściami z nich płynącymi. Hatha joga niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Przede wszystkim wyciszy i uspokoi. Poprawne jej wykonywanie złagodzi bóle odcinka szyjnego i zwiększy zakres jego ruchów. Co ważne dla kobiet – złagodzi fizyczne i psychiczne objawy menopauzy. Hatha joga to także doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na lęki czy depresję. Postaw na wysokiej jakości matę, wskocz w wygodny strój i rozpocznij swoją przygodę.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%