Zamknij

Pozbądź się mrówek ze swojego ogrodu

11:57, 04.05.2022 . Aktualizacja: 11:57, 04.05.2022
fot. partnera fot. partnera

Mrówki są owadami, które żyją w gniazdach w społecznościach kastowych. W Polsce żyje ponad 100 gatunków tych pracowitych zwierząt. Niestety czasami ich aktywność wkracza na niebezpiecznie wysoki poziom, przez co niekorzystnie wpływają na estetykę ogrodowego krajobrazu. Taka sytuacja wymaga interwencji. Gdy zawiodą sposoby naturalne, konieczne jest sięgnięcie po środki chemiczne.

Jak szkodzą mrówki?

Mrówki mimo swoich niewielkich rozmiarów są w stanie uszkodzić drewniane elementy, w które wyposażono ogrodową architekturę, ponieważ budują w nich gniazda. Pracują także w rosnących drzewach, często prowadząc do ich obumarcia. Drążą w ziemi korytarze, jednocześnie ją wysuszając. Powodują zabrudzenia chodników oraz ułożonej kostki brukowej, co wymaga regularnego zmiatania piasku. Ponadto nadgryzają korzenie, kłącza i bulwy roślin, co stanowi bezpośrednią szkodę. W poszukiwaniu nektaru niszczą także kwiaty i ich pąki.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Aby pozbyć się szkodników, warto zaopatrzyć się w skuteczne środki na mrówki. Do wyboru jest zarówno proszek sprzedawany w opakowaniach o zróżnicowanej gramaturze, jak i spray oraz specjalne trutki z żelem. Ważne, że wszystkie te preparaty działają nie tylko na jednego osobnika, który spotkał je swojej drodze, ale powodują eliminację całej kolonii. Jest to możliwe dzięki przenoszeniu trującej substancji przez mrówkę do gniazda.

Jeśli borykasz się z plagą mrówek, działaj jak najszybciej. Ich obecność sprzyja namnażaniu mszyc. Wytwarzają one rosę miodową, którą żywią się mrówki, dzięki czemu mogą liczyć na ich ochronę. Symbioza dwóch tak drobnych, ale stanowiących niemałe zagrożenie zwierząt, jest szczególnie niekorzystna dla Twojego ogrodu. Odwiedź sklep Kolorowy Koszyk i wybierz preparat zwalczający mrówki. Pozbycie się tych owadów na otwartej przestrzeni, jaką jest ogród lub działka nie należy do najprostszych interwencji, dlatego należy działać kompleksowo.

Czy mrówki mogą korzystnie wpływać na ekosystem w ogrodzie?

Oprócz omówionego powyżej niekorzystnego wpływu mrówek na kondycję roślin i elementów drewnianych w Twoim ogrodzie warto zapoznać się z zaletami pracy tych zwierząt. Mrówki mogą przyczyniać się do użyźniania gleby, ponieważ wzbogacają ją w składniki pokarmowe takie jak fosfor, potas i azot oraz poprawiają jej strukturę. Oczyszczają także trawę z odpadów organicznych. Wszelkie resztki roślinne oraz zwierzęce wciągane są przez mrówki w podziemne korytarze. Ponadto pracując, roznoszą one nasiona i przyczyniają się do rozsiewania roślin. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%