Zamknij

Wybór odpowiedniej mocy kominka domowego

07:59, 17.12.2019 artykuł sponsorowany

Wybierając odpowiednią moc kominka domowego dotyczy to głównie mocy grzewczej wkładu kominkowego. Możliwości są tutaj przeróżne i zależą od wielu czynników. Zanim do tego przejdziemy, powinieneś poznać podstawowe rodzaje wkładów kominkowych, dzięki czemu Twój wybór będzie maksymalnie trafiony pod Twoje standardy i oczekiwania!

Rodzaje wkładów kominkowych do domu

Jeżeli zastanawiasz się nad rodzajem wkładu kominkowego do swojego domu, to wybór ten należy dokładnie przemyśleć. Do dyspozycji mamy bowiem dwie główne opcje: wkład stalowy i żeliwny. Rónią się one od siebie znacząco. Wkład stalowy posiada zdecydowanie słabsze zdolności grzewcze. Nagrzewa się szybciej, ale jednocześnie bardzo szybko się ochładza. Ma on jednak znacznie lepsze walory estetyczne, co dla wielu jest bardzo ważne, zwłaszcza w aranżacjach bardziej nowoczesnych. Wkład żeliwny jest idealnym materiałem akumulacyjnym. Świetnie akumuluje w sobie pozyskane ciepło w procesie spalania, co pozwala na długi i efektywne oddawanie ciepła do pomieszczenia nawet przez kilka godzin po spaleniu całego paliwa w palenisku. Jest to jednak opcja mniej estetyczna, która sprawdzi się w aranżacjach bardziej klasycznych. Wybieraj mądrze!

Moc wkładu

Odpowiednio dobrana moc wkładu kominka domowego jest bardzo ważna. Dobiera się ją głównie do wielkości pomieszczenia, w którym kominek będzie montowany. Zbyt duża wartość będzie prowadziła do przegrzewania się paleniska, co z kolei znacznie zwiększy koszta eksploatacyjne. Zbyt mała będzie dla nas niesatysfakcjonująca pod względem uzyskanego ciepła. W sprawie doboru proponujemy odezwać się do tych specjalistów od kominków w Katowicach https://www.komineczki.com.pl/ 

Jeżeli kominek z wkładem ma być naszym głównym źródłem ogrzewania to moc nominalną wkładu należy porównać z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło. W przypadku, gdy kominek ma pełnić dodatkowe źródło ciepła to moc ta może być nieco niższa. Bardzo często, w zaleceniach producenta podawana jest powierzchnia pomieszczenia jaką wkład kominkowy będzie w stanie skutecznie ogrzewać.

Bardzo ważna jest tutaj również sprawność wkładu kominkowego. Zwróć na to szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Minimalna wartość sprawności to 70%, a przy pracy z ograniczonym dopływem powietrza – nawet ponad 80%. Co to oznacza? Świadczy to o tym, że przy procesie spalania drewna odzyskane zostanie 80% energii w postaci ciepła.

Jak obliczyć moc wkładu?

Pamiętaj, że obliczanie takiej wartości jest tylko orientacyjne. Przyjęło się, że do skutecznego ogrzewania 1m2 pomieszczenia o wysokości 2,5 potrzeba 0.08 kW w domach zaizolowanych według obecnych standardów i wymagań. W dokładniejszych obliczeniach uwzględnia się również straty ciepła, kubaturę budynku, współczynnik przenikania ciepła ścian budynku, jak i różnicę temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz. Warto pozostawić te obliczenia odpowiednim fachowcom. Dzisiejsze usługi są jak najbardziej kompleksowe, dzięki czemu możesz liczyć na rzetelną pomoc w wyborze odpowiedniej mocy, konkretnego rodzaju, jak i samego montażu Twojego nowego kominka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%