Zamknij

Bezpieczny wybór maszyn typu CNC

11:18, 14.07.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Bezpieczny wybór maszyn typu CNC - fot. partnera

Współczesne zakłady produkcyjne działające w branży przemysłowej niezwykle często stoją przed wyzwaniem jaki sprzęt wybrać, by zminimalizować koszta produkcyjne. Jakimi kryteriami zatem należy kierować się podczas wyboru odpowiednich maszyn?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na standard bezpieczeństwa, który jest zazwyczaj pomijany przez przedsiębiorców. W tego rodzaju dylematach nie obejdzie się bez wiedzy specjalistycznej.

Wydajność, precyzja oraz bezpieczeństwo – to najważniejsze walory profesjonalnego urządzenia typu CNC. W trakcie wyboru tego typu maszyny warto wziąć pod uwagę nie tylko te czynniki, ale także rodzaj pracy oraz warunki jej realizacji. By wykorzystać w 100% potencjał tego rodzaju maszyn i ustrzec się wielu niebezpieczeństw pracownicy powinni posiadać odpowiednie przeszkolenia, których konsekwencją są uprawnienia do obsługi.

Ważnym czynnikiem jest również udostępnienie przez pracodawcę wszystkich sprzętów oraz pomieszczeń inspekcji pracy w celu ustalenia zgodności z przepisami BHP. W taki sposób pracodawca oraz pracownicy mają pewność bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Odpowiednia konstrukcja sprzętu to także bezpieczeństwo

Wybierając sprzęt do naszego zakładu, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję, a mianowicie fakt, czy jest ona dostosowana do ochrony pracownika przed różnymi obrażeniami oraz szkodliwym działaniem zagrażających substancji chemicznych. Odpowiednia konstrukcja powinna chronić przed następującymi konsekwencjami:

  • porażenie prądem
  • nadmierny hałas
  • działanie wibracji
  • działanie promieniowania

Rodzaj konstrukcji maszyny przekłada się na warunki pracy, które powinny być bezpieczne oraz higieniczne. Podsumowując – dostarczenie sprzętu dopasowanego do indywidualnych potrzeb produkcji powinno być priorytetem pracodawcy.

Dylemat i kryteria mu towarzyszące

Kryteria przyświecające tego typu dylematom są szczegółowe. Istotną rolę odgrywają warunki przestrzenne, potencjalne zagrożenia, poziom wyszkolenia operatorów, a także żywotność urządzeń. Szczególnie ważnym kryterium są wspomniane zagrożenia, które w 99% powstają na skutek użytkowania. Do najczęstszych zaliczamy następujące :

  • pożar
  • wybuch
  • emisja niebezpiecznych substancji

W jaki sposób możemy się ich skutecznie ustrzec? Przede wszystkim poprzez wybór wysokiej jakości urządzeń. Aby mieć pewność, że dokonaliśmy słusznego wyboru, warto skorzystać z porad specjalistów. Pomogą oni ocenić parametry danej maszyny oraz ich zgodność z wymaganymi certyfikatami oraz atestami.

W doborze odpowiednich części pomogą fachowcy ze sklepu Akcesoria.cnc.info.pl oferujący elementy budowy maszyn i automatyki w tym między innymi wysokiej jakości serwonapędy - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/83-automatyka/serwonapedy

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone