Zamknij

Czekamy z palcem na cynglu

17.06, 31.08.2019 źródło: Dziennik Bydgoski, 1.09.1939 r. Aktualizacja: 18.45, 31.08.2019
REKLAMA

1 września 1939 roku, w tekście przygotowanym zapewne jeszcze przed dotarciem do Bydgoszczy informacji o wybuchu wojny, redaktor Dziennika Bydgoskiego pisze:

Znikają ostatnie nadzieje na uratowanie pokoju

Dwie rzeczy można dziś uważać w tej niepewności za pewne: Pierwsze, że NIE BĘDZIE POKOJU, UZYSKANEGO PRZEZ KAPITULACJĘ PAŃSTW FRONTU POKOJU, drugie zaś, że NIE BĘDZIE WOJNY, KTÓRA BY SIĘ NIE SKOŃCZYŁA ZWYCIĘSTWEM LUDZI BRONIĄCYCH WOLNOŚCI.

Po zdecydowanym odrzuceniu w dniu wczorajszym roszczeń niemieckich przez Anglię, ostatnie nadzieje na uratowanie pokoju zniknęły niemal zupełnie. Akcja dyplomatów jest już na ukończeniu.

NA WIDOWNIĘ WKRACZAJĄ ARMIE.

Ogłoszona w dniu wczorajszym (31.08.)
MOBILIZACJA UZUPEŁNIAJĄCA W POLSCE JEST ODPOWIEDZIĄ RZĄDU I NARODU NA ZAJĘCIE SŁOWACJI I NIEZLICZONE PROWOKACJE NIEMIECKIE NA GRANICY NIEMIECKIEJ I W WOLNYM MIEŚCIE GDAŃSKU.

Wojska polskie, angielskie i francuskie stoją na granicach, zdecydowane odeprzeć każdą
napaść. Palce żołnierzy spoczęły już na cynglu.

Kiedy się zbliżą nowocześni barbarzyńcy, broń wypali

ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ, ZA PRAWO I SPOKÓJ NA ŚWIECIE.

 

Oficjalny komunikat rządu polskiego

Warszawa, 31. 8. Pan Prezydent, Rzplitej zarządził uzupełniającą mobilizację. Pierwszym dniem mobilizacji jest dzień dzisiejszy, tj. czwartek 31 sierpnia.

Warszawa. Polska Agencja Telegraficzna ogłosiła wczoraj następujący komunikat:

Rzesza Niemiecka prowadzi od szeregu miesięcy agresywną politykę w stosunku do Rzeczypospolitej. Kampania prasowa, zawierająca groźby oświadczenia kół kierowniczych Niemiec, systematyczne prowokowanie incydentów granicznych, wreszcie stale wzmagająca się koncentracja zmobilizowanych sił zbrojnych na granicy polskiej, stanowią tego wyraźny dowód.

Ostatnio działania na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zwrócone przeciw niezaprzeczalnym prawom i interesom Rzeczypospolitej oraz jawne pretensje terytorialne Niemiec w stosunku do Państwa Polskiego, nie pozostawiają wątpliwości, że istnieje zagrożenie Rzeczypospolitej.

Wszelkie próby akcji koncyliacyjnej (pojednawczej), podjęte, bądź to przez wysokie osobistości działające dla sprawy pokoju, bądź te przez rządy państw z Polską zaprzyjaźnionych, a ożywionych tym samym duchem, były stale przyjmowane przez rząd polski z pełną aprobatą, nie znalazły jednak dotychczas u rządu Rzeszy żadnego oddźwięku.

W obliczu tych wydarzeń, zwłaszcza po wkroczeniu wojsk niemieckich na teren ościennego państwa Słowacji, rząd polski — po wydaniu poprzednich zarządzeń — zmuszony jest w dniu dzisiejszym uzupełnić pogotowie przez odpowiednie do sytuacji obronne zarządzenia wojskowe.

Polityka rządu polskiego, który nie żywił i nie żywi w stosunku do żadnego państwa zamiarów agresywnych, nie ulegnie zmianie. Chęć lojalnej współpracy ze wszystkimi państwami, która znalazła ostatnio wyraz w odpowiedzi udzielonej przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej prezydentowi Stanów Zjednoczonych, najlepiej charakteryzuje tendencje polityki polskiej.

(źródło: Dziennik Bydgoski, 1.09.1939 r.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%