Zamknij

Jak zostać designerem? – 5 ścieżek rozwoju kariery

00:00, 25.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:51, 08.02.2022

Rozwój rynku designu jest ostatnim czasie bardzo przyśpieszony. Potrzeba coraz więcej osób do projektowania wizualnej strony komunikacji, stron internetowych czy zaawansowanych projektów technicznych.  

Design sam w sobie jest pojęciem bardzo szerokim, jednak dziś spojrzymy na niego z kilku perspektyw. Jakie ścieżki rozwoju możemy wybrać jako designer? 

Graphic designer w marketingu i komunikacji wizualnej 

Jedną z opcji na design, jest wejście do świata grafiki komputerowej. Obecnie wiele firm zatrudnia na stałe grafików lub korzysta z usług freelancerów. Dobrym pomysłem na design jest zainteresowanie się tematem związanym z marketingiem, mediami społecznościowymi i komunikacją PR-ową

Branża ta nieustannie się rozrasta, a już praktycznie każda firma ma dział w obszarze marketingu. Komunikacja wizualna to podstawa tej branży. Graphic designer będzie miał pełne ręce roboty, przygotowują wizualną strategię komunikacji dla marki. Od zaprojektowania logo, przez stworzenie wizualizacji strony internetowej, przygotowanie materiałów reklamowych, grafik na kanały Social Media czy kampanie reklamowe. 

Jak zostać Graphic designerem? Pierwszy krok, to opanowanie programu do tworzenia grafik. Najpopularniejsze z nich to oczywiście Adobe Photoshop czy CorelDraw. 

Warto też zastanowić się nad ukończeniem szkoły grafiki lub szybkiego kursu. Sama obsługa programów nie wystarczy, trzeba mieć również wyobraźnię, tak by móc potem samemu tworzyć koncepcje na projekty. 

Projektant rysunków technicznych 

Rysunek techniczny to graficzne przedstawienie maszyn, konstrukcji, systemów oraz ich sposobu działania. Do tworzenia tego typu projektów, również zatrudnia się specjalnych designerów. 

Często zajmują się tym absolwenci studiów inżynierskich, jednak, jeśli jesteś początkującym, a ciekawi Cię praca w tym obszarze, na początek lepiej skupić się na obsłudze programów do tworzenia rysunków. Można się tego nauczyć m.in. na kursie CAD z certyfikatem, i zacząć tworzyć własne rysunki techniczne przy pomocy popularnego oprogramowania firmy Autodesk. 

Wiedza z zakresu obsługi programów do tworzenia rysunków technicznych to cenna umiejętność, zwłaszcza że można w nich wykonać również inne projekty, np. wizualizację ogrodu. 

Projektant rysunków technicznych, w zależności od tego, w jakiej branży się znajduje, często musi też mieć wiedzę na temat tworzenia konstrukcji, budowy maszyn, ich komponentów oraz ich sposobie działania. 

UX Designer 

Często mówi się, że UX Designer projektuje doświadczenia użytkowników. Jest to zawód, w którym bada się, jak ulepszyć dany produkt, najczęściej cyfrowy, aby był przyjazny dla użytkowników. 

UX designerzy to osoby, które często zajmują się tworzeniem koncepcji na temat projektowania i działania stron internetowych czy aplikacji. 

Co ciekawe, aby zostać UX designerem, nie potrzeba wiele. Często są to osoby, które ukończyły studia z zakresu socjologii, komunikacji czy psychologii. Bardzo ważne w tym zawodzie jest, aby zachować otwarty umysł, precyzję działania i być osobą komunikatywną. 

UX designer musi umieć wczuć się w potrzeby użytkowników, przeprowadzać wywiad, zbierać i analizować dane i w końcu przedstawiać koncepcję na zmiany projektu. 

UI Designer 

Kolejny zawód, który staje się w ostatnim czasie bardzo modny. UI Designer, to ścieżka rozwoju, niedaleko od UX designera i często te pojęcia są mylone. UI designer, w przeciwieństwie do UX designera, również zajmuje się projektowaniem produktu, ale z tą różnicą, że tworzy konkretne koncepty wizualne. 

Przykładowo UI Designer, pracując nad aplikacją, stworzy konkretne grafiki, zdjęcia w tle, zaprojektuje przyciski, galerię itp. 

Jest to bardzo pożądany zawód w ostatnim czasie, który daje wiele możliwości rozwoju. 

Product Designer 

To osoba zajmująca się tworzeniem konkretnych produktów. Zajmuje się całym procesem całościowo, począwszy od wymyślenia koncepcji, przeprowadzenia badań i testów, analizy rynku przez testy, ulepszenia, aż do wypuszczenia produktu na rynek. 

Jest to zawód wymagający wielu umiejętności począwszy od przetwarzania i zbierania danych, budowania koncepcji, prowadzenia badań, znajomości rynku, w którym działa, aż po cały proces kreatywny i twórczy. 

Warto zainteresować się tym obszarem zawodowym, gdyż nie tylko nie brakuje pracy w tym obszarze, ale i zarobki nie są małe. 

Jak zdobyć pracę jako designer? 

Praca jako designer, daje dużo możliwości rozwoju, perspektywę na dobre zarobki i komfortowe warunki pracy. Jeśli chciałbyś rozpocząć pracę w tym obszarze to pamiętaj, aby stworzyć dobre CV, w którym wykażesz, że masz już pierwsze doświadczenie, oraz zaprojektuj dobre portfolio

Jest ono niezbędne, aby zacząć pracę w designu niezależnie czy chcesz iść bardziej w stronę grafiki, czy designu produktu, czy rysunku technicznego. Zwróć uwagę nie tylko na samą treść, ale na to jak prezentuje się wizualnie (to samo tyczy się również samego CV). 

Jeśli nie masz zupełnie doświadczenia, warto zapisać się na różne warsztaty, kursy, zaznajomić się z podstawową literaturą czy spróbować zrealizować kilka wolontaryjnych projektów. 

W tej branży to nie wykształcenie, ale konkretne umiejętności liczą się najbardziej. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%