Zamknij
REKLAMA

ZUS: uchodźcy uzyskają dostęp do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

18:45, 16.03.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W życie weszła ustawa w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do świadczeń, w tym do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w wypowiedzi przesłanej PAP zwróciła uwagę, że dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia.

"Będą mogli oni starać się o świadczenia 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Dodatkowo, aby złożyć wniosek uchodźca będzie musiał posiadać specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu" - wyjaśniła.

"Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim. Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W ten sposób chcemy uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na tygodnie lub miesiące" - zaznaczyła prof. Uścińska.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Szefowa ZUS wskazała, że system wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. "Mamy w tym zakresie bogate doświadczenie. Będzie to bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych" - podkreśliła prof. Uścińska.

Jak dodała, specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. "Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju" - wyjaśniła prezes Zakładu. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


kriskris

0 0

dajcie im wszystko a naszym nic 18:31, 24.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bb

2 1

kris i bardzo dobrze ,ze aż tak Polska pomaga uchodźcom .Oni na pewno są za to wdzięczni a Polacy ? Za rządów tuskomatołów Polacy nic nie dostali, emeryci aż 4 zł waloryzacji🙂,mało tego Polacy zostali okradzeni z zasiłku pogrzebowego i z OFE , a teraz kiedy Rząd zadbał o dzieci , emerytów to wielu tego nie docenia i nadal popiera tych zakłamanych drani z poprzedniej ekipy rządzącej.Szkoda ,że ty kris nie widzisz tej różnicy. 07:44, 31.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%