Zamknij

Jak dbać o ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków?

08:19, 02.04.2020 materiał partnera Aktualizacja: 08:20, 02.04.2020
Jak dbać o ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków? - fot. partnera Jak dbać o ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków? - fot. partnera

Przydomowa oczyszczalnia ścieków obok szamba jest urządzeniem alternatywnym dla miejsc, gdzie brak zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Oczyszczalnia w porównaniu do szamba wyróżnia się tanią oraz nieuciążliwą eksploatacją. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach przydomowe oczyszczalnie  cieszą się wzrastającą popularnością. Dawniej powszechne były szamba, przeważnie  nieszczelne. Obecna zmiana przepisów nakłada na użytkowników szamba posiadanie dowodów ich opróżniania. Można szacować, że roczny koszt eksploatacji szamba użytkowanego przez czteroosobową rodzinę to wydatek około 2-4 tys. złotych. Natomiast  roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni to najczęściej wydatek od 400 zł do 1000 zł. Dlatego inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków zwraca się po kilku latach. Jednak warunkiem taniej eksploatacji jest brak awarii i serwisów oczyszczalni. Duży wpływ na to ma prawidłowa eksploatacje oczyszczalni.

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Warunkiem prawidłowej pracy każdej przydomowej oczyszczalni jest jej eksploatacja zgodna z wytycznymi producenta. Podstawową czynnością dotyczącą każdej oczyszczalni jest wybór osadu nadmiernego. Dostępne na rynku rozwiązania wymagają opróżniania najczęściej raz na rok lub dwa lata. Wybór osadu musi zostać wykonany prawidłowo, w książce eksploatacyjnej znajdziemy informację jakie czynności powinny poprzedzać tą czynność np. wyłączenie dmuchawy, lub wyjęcie dyfuzora. Należy upewnić się z ilu komór powinien zostać usunięty osad oraz jakie czynności wykonać w celu ponownego uruchomienia oczyszczalni np. zalać wodą. Kolejną ważną kwestią jest zapoznanie się z listą detergentów oraz substancji jakie nie powinny trafiać do oczyszczalni. Niektórzy producenci wskazują, że posiadając ich urządzenie w domu należy używać tylko biodegradowalnych środków czystości. Najbardziej szkodliwe dla mikroorganizmów, głównie bakterii egzystujących w oczyszczalni są detergenty na bazie chloru.  Kolejnymi substancjami, które nie powinny dostawać się do przydomowej oczyszczalni są tłuszcze i resztki jedzenia. W zależności od wyposażenia oczyszczalni należy dokładnie zapoznać się jakie elementy wymagają serwisowania i co jaki okres czasu. Chodzi tu np. o wymianę dyfuzorów, czyszczenie filtrów, wymianę membran w dmuchawie. Należy upewnić się, czy czynności serwisowe użytkownik może wykonać samodzielnie. Niejednokrotnie korzystanie z usług serwisowych wykonywanych przez oddziały serwisu producenta są warunkiem zachowania gwarancji na urządzenie. Wiele oczyszczalni wymaga wspomagania procesu rozkładu zanieczyszczeń poprzez zastosowanie biopreparatów.

Prawidłowe dbanie i eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków odwdzięczy się nam bezawaryjną i bezzapachową pracą. Wszystkie czynności serwisowe muszą zostać wykonane zgodnie z wytycznymi producenta. W przeciwnym razie grozi nawet utrata gwarancji na oczyszczalnię. Decydując się na wybór oczyszczalni  należy pamiętać, że im prostsza budowa i mniej elementów elektrycznych np. automatyka, sterowniki, pompa czy elektrozawory, tym mniejsze ryzyko wystąpienia awarii. Podstawą z zadowolenia z przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej bezawaryjna praca.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%