Zamknij

Sowa uszatka uratowana!

14:02, 03.03.2020 E.S Aktualizacja: 14:08, 03.03.2020
Skomentuj Sowa uszatka uratowana! Sowa uszatka uratowana!

Dnia 1 marca 2019 w godzinach wieczornych  w okolicy jednej z  sępoleńskiej fabryk  znaleziono sowę uszatkę, która potrzebowała pomocy. Dzięki niezwłocznej interwencji zaniepokojonych mieszkańców Sępólna zranione zwierzę zostało przewiezione następnego dnia rano do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Niezwłocznie podjęto działania, w wyniku czego w ciągu kilku godzin ptak z uszkodzonym skrzydłem został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy Technikum Leśnym w Warcinie (woj. pomorskie), gdzie otrzymał fachową pomoc. Ośrodek ten już w przeszłości współpracował z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym w podobnych przypadkach.

Uszatka zwyczajna (Asio otus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny puszczykowatych. W Polsce sowa ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. 

Zapisy ustawy o ochronie zwierząt mówią, iż dzikie zwierzęta wolnożyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Istotną informacją jest fakt, iż w celu realizacji przepisów w/w ustawy to właściwe organy samorządu (gminy) powinny współdziałać z samorządem lekarsko-weterynaryjnym, którego statutowym celem jest ochrona zwierząt.

Rannym zwierzęciem w pierwszej kolejności powinna zająć się właściwa miejscowo gmina, która w przypadku zwierząt dzikich stanowiących dobro narodowe może domagać się zwrotu poniesionych kosztów od przedstawiciela Skarbu Państwa np. wojewody.

A zatem w przypadku znalezienia rannego dzikiego zwierzęcia w pierwszej kolejności powiadamiamy urząd gminy, który w razie konieczności podejmuje współpracę z innymi właściwymi instytucjami.

Dziękujemy wszystkim zatroskanym o dobro ptaka!

tekst i fot. KPK

 

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Lex legis Lex legis

0 14

Zgodnie z zapisami na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

„… organami ochrony przyrody, które zajmują się sprawami dzikich zwierząt są m.in. wojewoda, regionalny dyrektor ochrony środowiska, marszałek województwa, dyrektor parku narodowego, starosta, wójt, burmistrz albo prezydent miasta.”
a to co Państwo uznali za wykładnię prawa to jedynie komentarz Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody GDOŚ z dość swobodna interpretacją ustawy o ochronie przyrody .....
„(…) należy wskazać, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz 594, z późn. zm.) do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Wspomniane potrzeby obejmują również sprawy ochrony przyrody. Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz 627, z późn. zm.) ochrona przyrody polega na m.in. zachowaniu składników przyrody, dziko występujących zwierząt oraz zwierząt objętych ochroną gatunkową." 15:29, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Caritas in veritateCaritas in veritate

25 3

Obyś nigdy, Lex legis, nie został ofiarą własnej interpretacji Lex legis. Władza to nie same prawa bez obowiązków. Każdy przedstawiciel władzy ma OBOWIĄZEK włączyć czynnik ludzki w podejmowanie decyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę życia. 22:25, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%