Zamknij

Analitycy: na koniec wakacji możliwe obniżki cen paliwa na stacjach

20:51, 20.08.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak wskazuje BM Reflex, spadek cen ropy i w efekcie spadki cen hurtowych dają szanse na obniżki cen na stacjach. "O ile nie nastąpi gwałtowne odbicie cen ropy to pierwsze obniżki moglibyśmy zaobserwować na koniec wakacji, a porównując skalę obniżek hurtowych cen benzyn i oleju napędowego widać większe prawdopodobieństwo spadku cen benzyn niż diesla" - ocenili analitycy biura.

Jeśli nie nastąpi gwałtowne odbicie cen ropy na światowych rynkach, możliwe są niewielkie obniżki cen paliwa na stacjach na koniec wakacji - wskazują analitycy rynku paliw.

Zaznaczyli jednocześnie, że możliwy jest także scenariusz, że dotychczasowy spadek w hurcie nie przełoży się na stacje, a jedynie wpłynie na poprawę marż detalicznych. "Ważne będzie czy i jak długo utrzyma się niższy poziom cen w hurcie" - wskazali.

Również w ocenie portalu e-petrol.pl, możliwy jest "nieśmiały spadek cen benzyny na koniec wakacji"

Analitycy portalu spodziewają się w najbliższych dniach, że za benzynę 95 powinniśmy tankować po 5,64-5,75 zł za litr - co oznacza, że kierowcy mogą spodziewać się 2-3 groszowej korekty ceny w dół. "Na olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą prawdopodobnie tyle co przed tygodniem - należy oczekiwać cen z przedziału 5,36-5,47 zł/l" - podali.

Dodali, że podwyżki dotyczyć będą natomiast po raz kolejny dotyczyć autogazu. "W przyszłym tygodniu litr tego paliwa będzie można tankować średnio w cenie 2,67-2,76 zł" - prognozują.

Jak przypomina e-petrol.pl, na rynku naftowym od połowy zeszłego tygodnia obserwujemy systematyczną przecenę, która sprowadziła notowania surowca do poziomów ostatni raz widzianych w maju tego roku. Lokalne minimum cena ropy Brent ustanowiła w czwartek, kiedy można było ją kupić za jedyne 65,57 dol. "W piątkowe przedpołudnie notowania surowca utrzymywały się powyżej poziomu 66 dolarów" - podał portal.

Według BM Reflex, postępujący spadek cen jest wynikiem obaw o popytową stronę rynku ropy naftowej. W IV kwartale rynek ropy naftowej ma być względnie zbilansowany w kategorii popytu i podaży (po wyraźnej nadwyżce popytu w III kwartale). Niewiadoma co do skutków oczekiwanej, kolejnej fali zakażeń koronawirusem jest jednym z istotnych czynników ryzyka dla prognoz popytu na ropę naftową w nadchodzących miesiącach - wskazało biuro. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

aa

0 0

Jak ceny paliw spadną to nie będzie wina Tuska :) 13:52, 27.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

1 0

Hej wielcy analitycy! I co z tymi obniżkami cen paliw? Aaaaa no tak słowo "możliwe" usprawiedliwia każdy scenariusz. 08:47, 05.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%