Zamknij
REKLAMA

Złoty po wtorkowym umocnieniu pozostaje stabilny

17:59, 16.03.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Złoty po wtorkowym umocnieniu pozostaje stabilny; w środę ok. godz. 8 za euro płacono 4,70 zł, za dolara 4,28 zł, a za franka szwajcarskiego 4,56 zł.

W środę ok. 8 rano za euro płacono 4,70 zł, bez zmian w stosunku do notowań z wtorkowego wieczora. Dolar kosztuje 4,28 zł, frank szwajcarski 4,56 zł, a funt brytyjski 5,60 zł - również bez zmian.

We wtorek w ciągu dnia złoty się umocnił - jak wskazują analitycy PKO BP - pod wpływem kolejnych prób deeskalacji konfliktu na Ukrainie oraz dalszego spadku cen surowców energetycznych.

Analitycy w środowym komentarzu podkreślili, że kolejna runda negocjacji rosyjsko-ukraińskich, która odbyła się we wtorek, nie przyniosła na razie żadnego przełomu, rynki finansowe dalej jednak wyceniają deeskalację konfliktu.

We wtorek GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br. wzrosły o 8,5 proc. rdr, w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 9,4 proc., a mdm o 1,9 proc.

Ekonomiści PKO BP zauważyli, że dynamiczny spadek cen ropy naftowej w wyniku spadku oczekiwań na popyt ze strony Chin zmagających się z nową falą COVID przyćmił wpływ wzrostu inflacji na wycenę złotego.

"Wyraźna kontynuacja silnej przeceny surowców przekłada się już jednak w mniejszym stopniu na umocnienie naszej waluty, gdzie początkowa dynamika odrabiania strat została wyhamowana. Zaczyna też brakować nowych, fundamentalnych bodźców do dalszego umocnienia złotego, a ciążą na nim ryzyka nieprzewidywalnej eskalacji konfliktu, dalszego wzrostu cen surowców w przypadku wprowadzenia nowych sankcji na rosyjski sektor paliwowy czy wyraźnego umocnienia dolara pod wpływem jastrzębiego zwrotu Fed" - wskazali analitycy.

Ich zdaniem, kurs EUR/PLN powinien pozostać w najbliższych dniach w przedziale 4,70-4,80, a kurs USD/PLN w przedziale 4,25-4,40. (PAP)

kmz/ pad/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%