Zamknij

Jest decyzja środowiskowa dla S10 z Wyrzyska do Bydgoszczy

20.55, 29.11.2022 źródło: GDDKiA Aktualizacja: 21.16, 29.11.2022
Skomentuj fot. GDDKiA
REKLAMA

Etap przygotowania inwestycji

Przypominamy, że 26 czerwca 2018 r. podpisaliśmy z firmą Mosty Katowice umowę na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S10 na odcinku Wyrzysk - Bydgoszcz. 30 czerwca 2021 r. złożyliśmy do RDOŚ wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. We wniosku jako rekomendowany wskazaliśmy wariant 7 (błękitny) o długości około 40 km. Wydana decyzja otwiera drogę do dalszych prac przygotowawczych, a następnie realizacji w systemie Projektuj i buduj. W ramach zadania powstaną m.in. cztery węzły drogowe (Sadki, Nakło, Ślesin, Kruszyn), 21 obiektów inżynierskich i dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP).

Prace budowlane planowane są na lata 2026-2028. 

Według danych Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 odcinek drogi krajowej nr 10 Bydgoszcz - Nakło nad Notecią - Wyrzysk pokonuje średnio ok. 11,5 tys. pojazdów na dobę. W 2046 r. prognozujemy natężenie na poziomie 30-35 tys. poj./dobę, a w obrębie Bydgoszczy na poziomie 41 tys. poj./dobę.  

Ochrona środowiska

Inwestycja zostanie zrealizowana ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony przyrody, zasobów naturalnych, zabytków i ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich. Zgodnie z DŚU, w celu ograniczenia hałasu będą wykonane m.in. ekrany akustyczne. Ponadto, aby zapewnić właściwe warunki migracji zwierząt, zostaną wybudowane przejścia dla płazów i zwierząt małych oraz dla zwierząt średnich i dużych. W ramach inwestycji wykonane zostaną również nasadzenia zieleni, a w rejonie przedsięwzięcia zostaną umieszczone skrzynki lęgowe dla ptaków. Zadanie obejmuje także budowę zbiorników retencyjnych i retencyjno-infiltracyjnych.

S10 - kluczowa inwestycja dla Polski i regionu

Aktualnie w woj. kujawsko-pomorskim mamy do dyspozycji 24 km drogi ekspresowej S10. Jest to południowa obwodnica Torunia (oddana do użytku w 2006 r.) oraz odcinek obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłami Bydgoszcz Błonie i Bydgoszcz Południe (oddana w 2010 r.). Dodatkowe 7 km S10 Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz Błonie ma wspólny przebieg z ukończoną w grudniu 2020 r. drogą ekspresową S5 z Tryszczyna do Białych Błot. W tym roku podpisaliśmy już trzy z czterech umów na realizację S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zakończenie prac na tym 50-kilometrowym odcinku planowane jest w 2026 r. Natomiast w sierpniu br. podpisaliśmy umowę na opracowanie STEŚ dla S10 od autostrady A1 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (S50).  

Droga ekspresowa S10 stanowić będzie w przyszłości najkrótsze połączenie drogowe Szczecina z Warszawą. Dla regionu stanowi klucz do połączenia drogą ekspresową dwóch największych jego miast - Bydgoszczy i Torunia - oraz sprawnego dojazdu do województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. 

(źródło: GDDKiA)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%