"Dwa są źródła poznania; wcześniejsze - to poznanie wyrazów, późniejsze - to poznanie rzeczy" - głosił w XVI wieku znakomity myśliciel - Erazm z Rotterdamu, nazywany "uczonym - uczonych". Czymże bowiem, jak nie opisywaniem rzeczy jest nauka?? Książę humanistów twierdził także, że nauczanie i wychowanie należy budować na obserwacji i doświadczeniu.
Zgodnie z tymi ideami, w 1987 roku powołano do życia program, który propaguje i ułatwia wszechstronną naukę i wymianę doświadczeń młodych ludzi z różnych krajów. Wtedy narodził się program ERASMUS, który nazwę otrzymał właśnie od nazwiska renesansowego myśliciela.
Dlaczego??
Dlatego, że wszyscy tego naukowca kojarzą, znają... dlatego, że stanowi on wzór parenetyczny , świadczący o tym, że podróże kształcą, a te edukacyjne kształcą podwójnie!!
Epoka, w której żył Erazm z Rotterdamu była czasem odkryć, przecierania nowych szlaków; on sam zaś propagował odrodzenie ideałów starożytnych, na których opiera się cały, współcześnie nam znany świat.
Do grona "wyznawców" ERASMUSA dołączyło w roku 2020 nasze sępoleńskie liceum!!!!! Nie było łatwo, jednak rzetelna wiedza i systematyczna praca - przyniosły efekty.
Nazwa projektu, w którym uczestniczymy to: From school to life - my daily life - Ze szkoły do życia - moja wiedza pomaga mi w życiu codziennym!
Główne założenia dotyczą energii odnawialnych (produkcja i promocja energii ze źródeł odnawialnych) w naszym kraju i krajach partnerskich, członkach UE.
Do projektu przystąpiliśmy 1 września 2020 roku i przez 24 miesiące będziemy realizować jego cele. Zakończenie przewidziano na 30 sierpnia 2022 roku, z możliwością wydłużenia o rok, co w obliczu panującej pandemii wydaje się być dalece prawdopodobne.
Partnerzy projektu to: Grecja, Turcja, Estonia i Rumunia.
Projekt zakłada wymianę językową do wymienionych krajów partnerskich w czterech (4) cyklach wyjazdowych, po sześcioro uczniów i dwoje opiekunów w każdym.
Czas pobytu: pięć dni + dwa na przejazd.
CELE b/z
Dlaczego warto??
Na zakończenie warto jeszcze raz przywołać patrona Erasmusa - filozofa z Rotterdamu, który konstatował, że "świat koniecznie musi przestrzegać pokojowego współistnienia i przyjaźni tych, których różnią przekonania".
Cieszymy się zatem i odczuwamy satysfakcję, że MY - uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim dołączyliśmy do europejskiej rodziny ERASMUSA!
tekst i fot. LO im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim
Janek19:18, 15.02.2021
Nigdzie nie pojadą. Skończy się koronawirus - wymyślą następny. NIGDY już nie bedzie wolności! Chociażby takiej, jak za komunizmu!
1 0
Janek popukaj się w swoją tępą główkę i ciesz się ,że żyjesz w wolnym i jak nigdy dotąd DEMOKRATYCZNYM kraju❤️?