Obchody w Potulicach wpisywały się w ciąg wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim, poświęconym rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbył się V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Stanie Wojennym. Wspomnieniami z tamtego okresu z uczestnikami konkursu podzielił się Michał Grabianka. Natomiast o godz. 10.00 miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej poświęconej działaczom „Solidarności” i innych organizacji niezależnych, internowanym i więzionym przez władze PRL w Zakładzie Karnym w Potulicach podczas stanu wojennego.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, starosta nakielski Krzysztof Błoński. Byli opozycjoniści, których internowano w Potulicach, Jan Wyrowiński i Jan Raczycki, przypomnieli obraz wydarzeń sprzed 43 lat.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Na ulicach miast znalazło się ok. 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów i kilkanaście tysięcy SB-ków. Już w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu wojennego aresztowano ok. 5 tys. działaczy (operacja „Jodła”), których przetrzymywano w 49 ośrodkach, w tym w Zakładzie Karnym w Potulicach. Łącznie internowano prawie 10 tys. osób. Nie jest dokładnie znana liczba śmiertelnych ofiar stanu wojennego. Szacuje się, że mogło to być ponad 100 ludzi. Podobnie nie wiadomo, ile osób straciło zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztw czy podczas demonstracji ulicznych, bądź w efekcie braku możliwości wezwania pomocy z powodu zablokowania połączeń telefonicznych.
Pomimo powołania 21-osobowej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, tak naprawdę władzę sprawował tzw. dyrektoriat: gen. Wojciech Jaruzelski, gen. Florian Siwicki (wiceminister obrony narodowej), gen. Czesław Kiszczak (minister spraw wewnętrznych), gen. MO Mirosław Milewski (sekretarz KC), Mieczysław F. Rakowski (wicepremier), Kazimierz Barcikowski (sekretarz KC) i Stefan Olszowski (sekretarz KC).
1 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, jednak z zachowaniem części represyjnego ustawodawstwa.
2 0
Won z lewactwem i komuna