Blisko 2500 osób obejrzało już film Sebastiana Bartkowskiego "Zbrodnia Pomorska - Karolewo 1939" podczas pokazów, które od czwartku, 21 września, odbywały się w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku. Przejmujący dokument zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.
Na uroczystą premierę organizatorzy przedsięwzięcia Unisławskie Towarzystwo Historyczne oraz Gmina Więcbork zaprosili rodziny pomordowanych, przedstawicieli świata nauki zajmujących się tematem niemieckich zbrodni na Pomorzu, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, współtwórców filmu oraz statystów, biorących udział w produkcji dokumentu. Gościem honorowym był ostatni żyjący bezpośredni świadek tamtych wydarzeń pan Marian Bethke, którego zarówno Burmistrz Więcborka, jak i zebrani goście przywitali w sposób szczególny.
Na premierze nie mogło zabraknąć znamienitych gości:
Obecnie były również rodziny pomordowanych, wśród nich syn sędziego Naftyńskiego – pan Wiktor Naftyński z żoną, syn Burmistrza Lindeckiego – pan Lech Lindecki oraz pan Marek Bąkowski z żoną, pan Józef Białkowski, pan Kazimierz Buława, pani Krystyna Dądela z mężem, pani Elżbieta Deja, państwo Mirosława i Mirosław Jaskóła, pan Michał Konnak, pan Zdzisław Konnak, pan Kazimierz Konnak, pan Kazimierz Korczek, pani Prakseda Karolewska, pan Adam Kulczyk z żoną, pani Gertruda Niemczyk, pan Michał Nowicki, pan Klemens Michalski, pan Bolesław Sprengel i pani Genowefa Sprengel, pani Teresa Seydak, pan Krzysztof Seydak, pani Kornelia Seydak, pani Izabela Sowińska, pan Stefan Wenda, pani Jadwiga Wenda, pan Henryk Wenda oraz pan Józef Wenda.
Zanim jednak rozpoczęto projekcję wielu zaproszonych gości udało się do kaplicy w Karolewie, aby pod tablicą pamiątkową złożyć kwiaty i oddać hołd pomordowanym. Następnie wszyscy udali się do sali kinowej MGOK w Więcborku na premierę.
Zebranych gości powitał gospodarz i organizator emisji premierowej filmu Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski. Jednym z zaproszonych gości był były więzień obozu w Karolewie Pan Marian Bethke, którego zarówno Burmistrz Więcborka, jak i zebrani goście przywitali w sposób szczególny.
Burmistrz Więcborka pan Waldemar Kuszewski podziękował również reżyserowi filmu panu Sebastianowi Bartkowskiemu, który otrzymał w prezencie rzeźbę więcborskiego artysty pana Józefa Walczaka nazwaną “Piętą Karolewa”.
Po projekcji reżyser otrzymał gorące brawa, które były wyrazem wdzięczności za realizację filmu o tematyce tak istotnej dla mieszkańców naszego terenu.
Następnie odbył się panel dyskusyjny, z udziałem naukowców zajmujących się Zbrodnią Pomorską oraz twórców filmu, zatytułowany "Dno piekła czyli rzecz o niemieckich zbrodniach na Pomorzu jesienię 1939 roku". Premierze oraz wszystkim pokazom towarzyszyła też wystawa przygotowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku zatytułowana "Karolewo 1939".
Podczas kolejnych dni (tj. 21 – 22 – 23 września) w MGOK w Więcborku odbyły się bezpłatne seanse dla mieszkańców i uczniów ze szkół z terenu Gminy Więcbork. Więcborska sala kinowa dawno nie przeżywała takiego oblężenia, na wszystkie seanse rozdano przeszło dwa tysiące wejściówek, a i tak dostawiane były dodatkowe krzesła, aby każdy mógł zobaczyć film.
W najbliższych dniach Urząd Miejski poinformuje o kolejnych seansach, które wyświetlane będą w MGOK w Więcborku. Urząd Miejski w Więcborku dziękuje serdecznie załodze MGOK za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Sponsorami produkcji byli:
1 0
Po obejrzeniu tego filmu zadaję sobie pytanie kim są ci wszyscy z totalnej opozycji , którzy tak bardzo bratają się teraz szczególnie przed wyborami z Niemcami? Jeżdżą do Merkel, prosząc o pomoc w obaleniu demokratycznie wybranego rządu,donoszą na Polskę, podobnie zachowują się też w Parlamencie Europejskim. Czy tak postępuje Polak? Czy oni w ogóle są Polakami?Smutne.
0 0
Świetny filmy! Super promocja! Gratuluję