Zamknij

Odpowiedzą za podrabianie banknotów i wprowadzanie ich do obiegu

19:14, 11.02.2021 źródło: KPP Złotów Aktualizacja: 20:17, 11.02.2021
Skomentuj fot. KPP Złotów fot. KPP Złotów

Policjanci przerwali nielegalny proceder produkcji podrabianych banknotów, które wytwarzał 35-letni mieszkaniec gminy Złotów. Podczas dalszych czynności zatrzymano też 19-letniego mieszkańca gminy Złotów, który odbierał od fałszerza banknoty i wprowadził je do obiegu, płacąc nimi za różne towary. Sprzęt służący do produkcji banknotów zabezpieczono, a podejrzanych doprowadzono do prokuratury. Usłyszeli w sumie dwa zarzuty karne, związane z produkcją fałszywek i wprowadzeniem ich do obrotu. Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

Od kilkunastu dni policjanci otrzymywali informacje o tym, że na terenie gminy Złotów pojawiły się podrobione banknoty. Fałszywe stuzłotówki ujawniono m.in. w dniu 3 lutego br. podczas rozliczania gotówki w jednym z supermarketów. Kilka dni później policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji otrzymali zgłoszenie, że dwóch mężczyzn prawdopodobnie fałszywym banknotem próbowało zapłacić za zakupy w jednym ze sklepów na terenie miasta. Policjanci prewencji natychmiast zajęli się tą sprawą. Na podstawie informacji uzyskanych od kasjerki ustalili rysopis podejrzanych. Dalsze czynności doprowadziły do wytypowania osób, które mogły zajmować się podrabianiem pieniędzy i wprowadzaniem ich do obrotu.

Sprawa, z uwagi na swoją wagę, trafiła do policjantów służby kryminalnej, którzy rozpoczęli weryfikować poczynione ustalenia i zabezpieczyli materiał dowodowy w sprawie. Pojechali do domu podejrzanych i dokładnie przeszukali wszystkie pomieszczenia w poszukiwaniu kolejnych podrabianych banknotów.

Policjanci zabezpieczyli komputer, skaner i drukarkę służącą do wytwarzania fałszywych banknotów.

Zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 19 i 35 lat. Podejrzanych najpierw osadzono w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a później doprowadzono ich do prokuratury, gdzie usłyszeli dwa zarzuty karne, w tym podrabiania banknotów i wprowadzenia ich do obiegu. Następnie prokurator w oparciu o materiał dowodowy, zgromadzony przez policjantów  zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Za podrabianie pieniędzy grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności. Wprowadzanie fałszywych pieniędzy do obrotu zagrożone jest karą więzienia od roku do 10 lat.

Śledczy nie wykluczają, że mężczyźni usłyszą kolejne zarzuty. Prowadzone postępowanie ma charakter rozwojowy.

(źródło: KPP Złotów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%