Zamknij
REKLAMA

Będą konsultacje w sprawie powstania parku krajobrazowego

03:45, 05.07.2019 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
Będą konsultacje w sprawie powstania parku krajobrazowego - fot. UM Łobżenica

Wczoraj, w Urzędzie Miejskim w Łobżenicy odbyło się spotkanie przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Złotowie oraz gmin Lipka i Łobżenica w sprawie ewentualnego utworzenia parku krajobrazowego.

Bory Kujańskie i Dolina Łobżonki to niewątpliwie tereny pod względem przyrodniczym bardzo cenne. Najważniejsze ich walory, to występujące tutaj unikalne gatunki fauny: bielik, kania czarna, kania ruda i bocian czarny, ale nie tylko. Jest tutaj z pewnością co chronić i dlatego ekolodzy bardzo zapalili się do pomysłu utworzenia na tym obszarze parku krajobrazowego „Krajna”. Natomiast mieszkańcy, do których docierają sprzeczne informacje, mają coraz więcej obaw i wątpliwości.

Propozycja utworzenia parku krajobrazowego na terenie trzech gmin powiatu złotowskiego i gminy Łobżenica padła w marcu tego roku. Jej gorącymi orędownikami są pomysłodawca parku Jerzy Wańkie oraz przedstawiciele Polskiego Związku Ekologicznego i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Przekonują przy tym, że utworzenie parku będzie miało ogromny wpływ na rozwój turystyki i pomoże w promocji poszczególnych gmin. Tymczasem nawet leśnicy nie są przekonani, że utworzenie parku jest zasadne i przyniesie spodziewane korzyści. Niektórzy krytycy sądzą nawet, że utworzenie kolejnej instytucji przyniesie, zamiast spodziewanych korzyści, jedynie rozrost administracji.

Ponieważ potencjalna decyzja o faktycznym utworzeniu parku jest decyzją bardzo dużej wagi a jej podjęcie może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla przyszłego rozwoju gospodarczego obszarów, na których park miałby być utworzony, do sprawy bardzo ostrożnie podchodzą miejscowi samorządowcy. 

Właśnie z uwagi na to, że utworzenie parku może, choć nie musi, wiązać się z pewnymi ograniczeniami i utrudnieniami oraz mieć wpływ na różne dziedziny życia, zebrani wczoraj w Łobżenicy włodarze podjęli decyzję, że w najbliższym czasie zostaną na ten temat przeprowadzone konsultacje społeczne. Konkretny termin konsultacji nie jest jeszcze znany, ale prawdopodobnie będzie to w połowie sierpnia tego roku.

Czy na terenie powiatu złotowskiego i gminy Łobżenica ostatecznie powstanie park krajobrazowy? Bez społecznej akceptacji będzie to bardzo trudne.

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

JimJim

6 2

Nie ufaj ekologom, nawet jeśli przychodzą z darami. 03:52, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RinRin

2 1

Ludzie ! nie dajcie się w to wrobić. 19:13, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZlotowianinZlotowianin

1 0

Ciągle mało informacji na ten temat. Czy będzie można tam zbierać grzyby i jagody, czy w ogóle będzie można tam np. jeździć rowerem, czy w zbiornikach wodnych będzie można łowić ryby, czy będę mógł zbierać szyszki, czy można bez pozwolenia fotografować, czy będę mógł np. na moim terenie, który może znaleźć się na skraju parku, wybudować altankę? Jeżeli będzie to zabronione to ja się nie piszę na taki park!
Poproszę szczegółowy regulamin dla tego obszaru! 07:42, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone