Zamknij

Dożynki Powiatowo - Gminne w Sępólnie Krajeńskim (FOTO)

15:41, 10.09.2018 | ps
REKLAMA
Skomentuj
Dożynki Powiatowo - Gminne w Sępólnie Krajeńskim - fot. Paweł Szydeł

W niedzielne popołudnie, w Sępólnie Krajeńskim odbyły się tradycyjne Dożynki Powiatowo-Gminne. Barwny korowód, zaprzęgów konnych, pocztów sztandarowych, delegacji z przepięknymi żniwnymi wieńcami, zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy i powiatu, przy dźwiękach prowadzącej go Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerował głównymi ulicami miasta, na zlokalizowany przy stadionie miejskim plac dożynkowy, gdzie, jak nakazuje przechowywany z pokolenia na pokolenie staropolski obyczaj, w imię boże, od mszy świętej dziękczynnej, rozpoczęto świętowanie Dożynek.

Wzdłuż trasy korowodu rozlokowały się grupy rekonstruktorów odgrywających zabawne scenki z życia dawnej wsi. Wśród nich dostrzec można było żniwiarzy, chodowców drobiu i bydła, babę - zielarkę, panny na wydaniu oraz pasterza - wiejskiego grajka.

Mszę świętą odprawił proboszcz tutejszej parafii ks. prałat Henryk Lesner, w asyście proboszcza parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Pęperzynie i parafii pw. Św. Józefa w Sitnie - ks. Franciszka Kurowskiego

Po mszy rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Na jej wstępie dzieci i młodzież z Lutowa z towarzyszącym im zespołem Lutowianie, w krótkich scenkach, przypomniała o trudzie wielu ludzi, którego efektem jest bochen chleba.

Nastpnie rozpoczął się tradycyjny ceremoniał dożynkowy. Starostowie Dorota Niemczyk-Czajka z Wiśniewki i Jacek Karbowiak z Dziechowa wręczyli gospodarzom dożynek burmistrzowi Waldemarowi Stupałkowskiemu i staroście Jarosławowi Tadychowi pięknie wypieczone bochny chleba. Ci zaś, obiecując, że będą te symboliczne owoce pracy rąk ludzkich dzielili sprawiedliwie, pokroili je i, przy pomocy innych włodarzy gmin powiatu sępoleńskiego, rozdzielił pomiędzy wszystkich gości dożynek.

Po części obrzędowej przyszedł czas na przemówienia. Mówcami byli kolejno Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, poseł na Sejm RP Eugeniusz Kłopotek, senator Jan Rulewski, radny Sejmiku Marek Witkowski oraz kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Sępólnie Krajeńskim Żaneta Śrubkowska. Mówcy, z jednym małym wyjątkiem, w swoich wystąpieniach podkreślali wielką wagę trudu rolników, dziękowali za ich ciężką pracę, podkreślali jej znaczenie, apelowali o wszechstronną pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe, mówili o wyzwaniach jakie stoją przed polską wsią oraz składali rolnikom okolicznościowe życzenia. Jedynie Jan Rulewski nie chciał lub nie potrafił dostosować się do powagi święta. Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi senator postanowił z swojego przemówienia uczynić wystąpienie polityczne i uraczyć słuchających dosyć nieudolną, odległą od rzeczywistości, partyjną propagandą. Przemówienie senatora być może wywołałoby nawet aplauz na jakimś innym zgromadzeniu albo wiecu totalnej opozycji, ale stąpającym mocno po ziemi rolnikom nie mogło się podobać.

Doroczne Święto Plonów było też okazją do wyróżnienia najlepszych rolników Powiatu Sępoleńskiego i Gminy Sępólno Krajeńskie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne przygotowane przez uczniów sępoleńskich szkół oraz dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia w miejscowych instytucjach kultury. Część artystyczna bardzo podobała się zgromadzonej publiczności, która nagrodziła młodych artystów oklaskami.

Dożynki w Sępólnie Krajeńskim, oprócz tradycyjnych obrzędów i występów, obfitowały w atrakcje dla wszystkich uczestników uroczystości. Na licznych stoiskach kusiły lokalne produkty, a wokół rozchodził się zapach pysznych ciast, kawy, pysznej grochówki i pieczonego prosiaka.

Zwieńczeniem części rozrywkowej dożynek był koncert gwiazdy disco polo, pop i dance zespół Mejk.

(ps)
REKLAMA

Komentarze (9)

21.1021.10

10 2

Dla niektórych z pierwszego szeregu zapewne są to ostatnie dożynki w takim gronie.OBY! 18:46, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiśMiś

9 1

Dla tego z Sośna napewno :)
22:07, 10.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wyborcawyborca

1 4

Ten z Kamienia jak nic wyleci, z Sępólna ten tez powinien.W Więcborku pewnie nic się nie zmieni i bardzo dobrze. 07:20, 11.09.2018


DDDD

7 0

A senator Rulewski mówił, że ten z Sośna wójt Lesław, to prawdziwy bohater, który po nawałnicy jako pierwszy rzucił się pomagać ludziom i w ten sposób uratował Polskę, a my lud sośnieński powinniśmy być mu wdzięczni do końca życia i nosić na rękach. 00:28, 11.09.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

obserw.obserw.

6 1

Rulewski mówi to co mówi, bez sensu, cyrk odstawia w Senacie , taki to senator jak oni wszyscy z peło i PZLu. 07:21, 11.09.2018


19781978

5 1

Tak pomagal az mu bokiem wyszlo wiec nazwal ludzi,,bydlem?. 10:51, 11.09.2018


21.1021.10

6 1

I to bydło im pokaże 21.10 11:25, 11.09.2018


aaxaax

8 1

czasami mam wrażenie, że pewni ludzie typu pan Rulewski nie wyszli z pewnych czasów. legenda legendą, ale dzisiaj to dzisiaj. 10:51, 11.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bbbb

4 0

Ale odlot Rulewskiego :) 16:24, 11.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone