Zamknij
REKLAMA

Spór o wzrost opłaty za odpady w gminie Koronowo

19:43, 13.02.2021 | E.S
Skomentuj Obraz Manfred Richter z Pixabay
REKLAMA

Od 1 marca 2021 r. w Gminie Koronowo zmianie ulegnie wysokość opłaty za odpady. Nowa stawka wyniesie 27 zł za osobę/za miesiąc. Stawka dla piątej i następnej osoby zamieszkującej tą samą nieruchomość to 22 zł/za miesiąc. Ulga na kompostownik wyniesie 4 zł/za osobę/za miesiąc (dla nieruchomości jednorodzinnych).

Gmina Koronowo wyjaśnia, że 10 lutego 2021 r. Rada Miejska w Koronowie podjęła Uchwałę w sprawie określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty oraz określenia stawki opłaty podwyższonej. Uchwała po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego wymaga uprawomocnienia, dlatego nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 marca 2021r.

Dlaczego podwyżka?

 • Koszty zagospodarowania odpadów. O ponad 200-500% wzrosły koszty utylizacji odpadów. Odpady - po odbiorze od mieszkańców - trafiają do instalacji zajmujących się odzyskiem i unieszkodliwianiem – i to te koszty (zagospodarowania) tak drastycznie wzrosły. Dla przykładu podajemy wysokość wzrostu kosztów zagospodarowania w podziale na frakcje:
 • Odpady zielone – wzrost o ponad 200%
 • Odpady wielkogabarytowe – wzrost o ponad 300%
 • Tworzywa sztuczne, metale – wzrost o ponad 500%
 • Papier i tektura - wzrost o ponad 500%
 • Każdego roku systematycznie wzrasta ilość odpadów. Został zniesiony limit na odpady BIO (trawa, liście, gałęzie).

Co w zamian?

 • Ulga 4 zł za osobę za kompostownik/za miesiąc (dla nieruchomości jednorodzinnych) dotychczasowa ulga wynosiła 0,50 zł - skorzystanie z 4,00 zł ulgi wymaga złożenia nowej deklaracji
 • Zniżka 5 zł miesięcznie dla piątej i następnej osoby zamieszkującej tę samą nieruchomość jednorodzinną/lokalową

Ulga za kompostownik i zniżka dla 5 osoby łączą się.

 • Darmowe worki przez cały rok
 • Niezmiennie dodatkowy odbiór odpadów raz w miesiącu (bezpłatnie)
 • Pozostaje 1 m3 odpadów poremontowych raz w roku (bezpłatny odbiór)
 • Pozostaje odbiór wielkogabarytów dwa razy w roku z posesji (bezpłatnie)

Co robi Gmina?

Kontroluje to, co najważniejsze do zrobienia to zweryfikowanie ilości osób ze złożonymi deklaracjami.

Kontroli podlegają również działkowcy i przedsiębiorcy (podmioty poza systemem z zawartymi umowami z firmami zewnętrznymi).

Kontrola dotyczy prawidłowej segregacji.

ZGKiM Sp. z o.o. w Koronowie...

Dla wyjaśnienia - ZGKiM odbiera odpady od mieszkańców – nie zajmuje się zagospodarowaniem odpadów.

Czy w innych gminach też jest tak drogo?

Tak. Wszystkie Samorządy borykają się z problemem drastycznego wzrostu kosztów zagospodarowania odpadów. Dla przykładu:

- Sępólno Krajeńskie stawka 26,00 zł (zniżka 3,00 zł za kompostownik)
- Tuchola stawka 25,00 zł (zniżka 0,50 zł za kompostownik)
- Sośno 29,00 zł (zniżka 3,00 zł za kompostownik)
- Mrocza stawka 28,00 zł (2,00 zł zniżki za kompostownik dla pierwszych 4 osób i 1 zł zniżki za kompostownik dla 5 i każdej kolejnej osoby)

Co istotne...

Gospodarka odpadami komunalnymi zgodnie z wymogami ustawowymi musi się samofinansować, co oznacza w praktyce, że wszystkie koszty związane z odbiorem odpadów, transportem, przekazaniem do utylizacji, prowadzeniem edukacji ekologicznej oraz kosztami administracyjni muszą zostać pokryte z opłat wniesionych od mieszkańców gminy. Gmina nie może zarabiać na odpadach ani dokładać do utrzymania systemu.


Decyzję Rady krytykuje były burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński.

Drodzy Mieszkańcy, w dniu dzisiejszym odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której przegłosowana została uchwała podnoszącą opłatę za wywóz odpadów w naszej gminie z 20 zł do kwoty 27 zł od osoby, za piątą i każdą następną osobę z 10 zł do 22 zł. Jako Radny złożyłem wniosek o zmianę wysokości opłaty proponowanej przez Burmistrza na kwotę 24 zł i za piątą i każdą następną osobę 17 zł, aby ta podwyżka nie była tak drastyczna.

Mój wniosek argumentowałem między innymi sporymi obniżkami wynagrodzeń mieszkańców i utratą pracy związaną z pandemią Covid- 19.

Niestety większość Radnych nie poparła mojej propozycji i w związku z tym od 1 marca mieszkańcy za wywóz odpadów będą musieli płacić 27 zł od osoby i 22 zł za piątą i każdą następną osobę. Chciałem dobrze ale wyszło jak zawsze czyli NIE bo NIE.

Dodam tylko, że na ponad 24 tys. mieszkańców gminy deklaracje złożono na ok. 20 tys. Uważam, że takim działaniem doprowadzono do sytuacji w której mieszkańcy którzy płacili rzetelnie zostali ukarani a Ci którzy nie płacili zostali nagrodzeni.

Przykład 6 osobowej rodziny:

Było :

4x20=80 i 2x10=20 Razem 100 zł miesięcznie

Będzie :

4x27=108 i 2x22=44 Razem z 152 zł miesięcznie

Burmistrz Patryk Mikołajewski zarzuca Gliszczyńskiemu uprawianie taniego populizmu i tłumaczy wzrost stawek za odbiór odpadów galopującymi podwyżkami kosztów zagospodarowania odpadów, na które gmina nie ma wpływu.

Drodzy Mieszkańcy,

Tak, podnosimy opłatę za odpady. Jest to najtrudniejsza decyzja tego roku, a może nawet mojej kadencji. W tym miejscu chciałbym podziękować 11 Radnym, dzięki którym ta niełatwa decyzja została podjęta.

W 2017 roku, gdy byłem radnym, podwyżka odpadów wyniosła 30%. Tak, również wtedy, pomimo bycia radnym opozycyjnym, głosowałem „za”. Bycie radnym nie polega na uprawianiu taniego populizmu, bycie radnym to niejednokrotnie podejmowanie niepopularnych ale odpowiedzialnych decyzji.

Mamy rok 2021 i galopujące podwyżki kosztów zagospodarowania odpadów. Dzięki temu, że Gmina dysponuje swoją spółką-ZGKiM, mamy możliwość maksymalnego obniżenia kosztów odbioru odpadów. Niestety, nie mamy wpływu na koszty zagospodarowania. Dlatego też podwyżka wynosi 35% (a tylko 15% przy zniżce).

Ilość osób w systemie od roku 2017 wzrosła o około 1%. Ilość odebranych odpadów w tym okresie wzrosła o 10%, natomiast średni koszt unieszkodliwiania o 300%.

Podejmuje starania by ograniczyć rosnące koszty. Widzę, że problem wynika z kosztów zagospodarowania odpadów - na co, niestety nie mam wpływu oraz ilości odpadów. Dlatego zaproponowałem zwiększenie ulgi na kompostownik z 0,50 zł do 4,00 zł od osoby, co liczę - realnie wpłynie na mniejszą ilość oddawanych odpadów, co za tym idzie, na koszty.

Czy mieliśmy inne wyjście? Nie. Przepisy prawa nakładają na nas obowiązek samofinansowania systemu odpadów.

Koszty mogłyby być niższe gdybyśmy mieli swoje wysypisko... a nie? Przecież mieliśmy Srebrnice...

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

NysaNysa

28 19

Poszukajcie innych przykładów. ŚWIECIE STAWKA 13,5 zl. Można? Można! 20:14, 13.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goscgosc

25 20

takie podwyżki w czasie pandemii?szok 22:17, 13.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Nysydo Nysy

19 25

Minister środowiska nakłada opłatę na każdą tonę składowanych odpadów, gmina płaci i nie ma wpływu na cenę. Gmina Świecie ma własny zakład przetwarzania odpadów w Sulanówku. Pan były burmistrz niech się walnie w pierś, bo nie zrobił nic w tym temacie kiedy zarządzał gminą, a trochę lat to trwało. 13:27, 14.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

26 17

niech lepiej zajmą się odśnieżaniem dróg bo tak źle to dawno nie było 18:14, 14.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do gośćdo gość

17 25

Bo dawno nie było takiego śniegu. Kto pamięta śnieżne zimy, ten wie jak było. 18:44, 14.02.2021


GośćGość

22 16

ludzie tracą pracę a tu podwyżki 19:41, 16.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%