Zamknij
REKLAMA

Święto Polskiej Niezapominajki

12:59, 05.05.2019 | Jan Balcerzak
Skomentuj Święto Polskiej Niezapominajki - fot. Pixabay
REKLAMA

Niezapominajkę, myosotis.L., niepozorny kwiatek, którego 13 gatunków występuje w Polsce z najpopularniejszą – Myosotis sylvatica, niezapominajką leśną wziął przed laty „na warsztat”  Andrzej Zalewski, nieżyjący już redaktor radiowej Jedynki prowadzący „Eko-Radio”.  

I tak od 2002 roku 15 maja w Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto ma przypominać o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej i wielkiej Ojczyzny".

Idea głoszona przez redaktora Zalewskiego padła w Pile na podatny grunt – uczestnicy grupy Ekologia i Ochrona Środowiska Uniwersytetu Trzeciego Wieku kierowanej wówczas przez panią Marię Andrzejewską postanowili nadać ŚWIĘTU NIEZAPOMINAJKI nowy, bardziej turystyczny wymiar. Namówili do współpracy Nadleśnictwo Zdrojowa Góra i rowerzystów z Pilskiego PTTK.

Efektem współpracy jest coroczny rajd i w tym roku organizatorzy także zapraszają na wycieczkę rowerową w ramach VI Rajdu PILSKIEJ NIEZAPOMINAJKI, 15 maja, we środę, o godzinie 10.00 na plac Zwycięstwa. Pojedziemy przez Leszków, Kalinę, Byszki, śluzę Byszki, Motylewo do siedziby Nadleśnictwa, trasa liczy około 24 kilometrów. Proszę się nie bać – każdy da radę, tempo dostosujemy do możliwości uczestników. Każdy z uczestników jedzie na własną odpowiedzialność, wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę bowiem – jak mówią w Norwegii – nie ma zlej pogody, jest tylko złe ubranie. Na mecie, w ogrodach  Nadleśnictwa Zdrojowa Góra ognisko – ale kiełbaski proszę zabrać z domu, słodycze również mile widziane...

I jeszcze dwie uwagi na zakończenie – pierwsza: od tego roku rajd zyskał imię Krystyny Szymańskiej, zmarłej w 2018 roku słuchaczki UTW, która na zdjęciach utrwalała działania uniwersytetu. I druga: w ubiorach uczestników spotkania muszą być niebieskie elementy – bluzka, chusteczka, sweterek, tak pod kolor niezapominajki, bohaterki wycieczki...

(Jan Balcerzak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz