Zamknij

Unitas Durat dla nestorki z Włościborza

18:54, 24.02.2020 E.S Aktualizacja: 19:32, 24.02.2020
Skomentuj fot. Filip Kowalkowski dla UMKWP fot. Filip Kowalkowski dla UMKWP

Trudne doświadczenia z czasów wojny były dla niej ważną lekcją pokory i wrażliwości na krzywdę innych. Dziś stuletnia Marianna Bajek, mieszkanka Włościborza w powiecie sępoleńskim, z wdzięcznością za każdy przeżyty dzień opowiada o losach swoich i rodziny. W piątek (21 lutego) odebrała  medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny. 

- Spotkania z rówieśnikami Niepodległej są dla mnie zawsze wydarzeniami szczególnymi. To dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony. Jestem wdzięczny za to świadectwo – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

Jubilatka urodziła się 24 lutego 1920 roku w Ratoszynie na Kresach Wschodnich. Wychowywała się w patriotycznej rodzinie. Jej ojciec walczył na frontach pierwszej wojny światowej. Za zasługi na polu bitwy rodzinie nadano ziemię na Wołyniu. Rodzinny spokój przerwał wybuch drugiej wojny światowej i krwawa rzeź dokonana na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Rodzina Pani Marianny uniknęła śmierci dzięki pomocy zaprzyjaźnionej sąsiadki. 

Dziś pani Marianna ze wzruszeniem wspomina trudne czasy, w jakich przyszło jej dorastać. Jest bardzo religijna, codziennie odmawia modlitwę różańcową. Jej radością są wnuczęta, jest została, troskliwą babcią, prababcią i praprababcią.

Podczas piątkowej (21 lutego) uroczystości medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczyła jubilatce rzecznik prasowa Beata Krzemińska. Władze lokalne reprezentował burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski i zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Lidia Kurowska. W spotkaniu uczestniczył Antoni Barłóg, sołtys Włościborza. 

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości postanowiliśmy uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Osoby urodzone w 2018 roku i starsze honorujemy medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto sziedemnaście osób. Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.  

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki chciałby uhonorować  każdą osobę, która ukończyła setny rok życia. W związku z tym zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected] .
 
autor: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


Marianna Bajek (z domu Siemion) urodziła się 24 lutego 1920 roku w Ratoszynie(województwo lubelskie).Miała trzy siostry i brata. Ojciec pani Marianny walczył w obronie ojczyzny podczas pierwszej wojny światowej. Za zasługi nadano mu ziemię w Smołowie na Wołyniu. Rodzina prowadziła niewielki sklep. 29 czerwca 1937 roku pani Marianna wyszła za mąż za Józefa Bajka. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej para osiedliła się w okolicach Włodzimierza Wołyńskiego (obecnie miasto w zachodniej części Ukrainy). Szczęśliwe pożycie zakłóciła wojna. Para uniknęła rzezi dokonanej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów dzięki pomocy ze strony zaprzyjaźnionej sąsiadki Ukrainki. W 1948 roku para przeprowadziła się do Władowa (woj. pomorskie), a następnie do Włościborza (powiat sępoleński), gdzie pani Marianna mieszka do dziś. Od 1988 roku jest wdową. Pozostaje pod opieką wnuczki Joanny i jej rodziny. Pani Marianna to osoba o wielkim sercu, zawsze była skora do pomocy, wrażliwa na krzywdę innych. Jest bardzo religijna, codziennie odmawia modlitwę różańcową. Ma trzy córki. Została babcią dla siedmiorga wnucząt, prababcią dla ośmiorga prawnucząt i dwóch praprawnuczek. 

Opracowanie: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Luty 2020

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

aaxaax

3 0

Zdrowia Pani Marianno. Piękny wiek, tacy ludzie to skarbnica wiedzy i doświadczeń. 21:18, 24.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%