Zamknij
,
Rocznie w Polsce rozpoznaje się raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet. Jest to najczęściej diagnozowany u pań nowotwór złośliwy, powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Najwięcej zachorowań jest wśród kobiet po 50. roku życia.
,
Obejmujące 5600 osób pochodzących z 26 krajów, w wieku od 8 dni do 96 lat badania dotyczące spożycia wody na całym świecie i w ciągu całego życia przeprowadzili naukowcy z University of Wisconsin–Madison. Uzyskane wyniki stoją w sprzeczności z często przedstawianym poglądem, że osiem szklanek o pojemności 250 ml zaspokajało codzienne potrzeby ludzkiego organizmu.
,
Jak zauważają naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Rio Grande do Sul, dieta Brazylijczyków opiera się w dużym stopniu na mięsie, a odsetek wegetarian jest niewielki. W badanej grupie mięsa nie spożywały jedynie 82 na 14 216 osób. Uczestnicy mieli od 35 do 74 lat.
,
Jak podaje portal Wirtualna Polska Światowa Organizacja Zdrowia zorganizowała nadzwyczajne spotkanie, aby omówić wybuch zarażeń małpią ospą. W Europie potwierdzono lub podejrzewa się już ponad 100 przypadków tej choroby.
1
,
Badanie, które doprowadziło do takich wniosków (https://www.hindawi.com/journals/omcl/2019/1574021/) przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) na grupie 5834 dorosłych Amerykanów. Zespół pod kierunkiem dr. Larry’ego Tucker’a analizował związek pomiędzy długością telomerów a częstością spożycia mleka i zawartością tłuszczu mlecznego.
,
Niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR - niem. Bundesinstitut für Risikobewertung) przeprowadził ocenę narażenia ludzi na działanie aluminium. Eksperci oparli swoje szacunki na danych dotyczących korzystania z różnych produktów i zawartych w nich stężeń.
,
Szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju zwykle przypada w styczniu, lutym i marcu. To ostatnia chwila na to, żeby się jeszcze zaszczepić przeciwko tej chorobie. „Nie jest jeszcze za późno, aby wykonać szczepienie nawet w styczniu. Odporność zyskujemy już po tygodniu” – przekonuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
,
Papryka chili jest popularnym składnikiem w kuchni włoskiej i od wieków doceniane są jej właściwości lecznicze. Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Neuromed w Pozzilli potwierdzają, że ten ostry dodatek przyczynia się do obniżenia ogólnego ryzyka zgonu o 23 proc.
,
Badacze wykazali, że u otyłych nastolatków stosunkowo mniejsza jest objętość istoty białej – skupisk wypustek nerwowych – w strategicznych częściach mózgu: w okolicach ciała modzelowatego (spoidła łączącego półkule mózgowe), środkowej części zakrętu oczodołowo-czołowego (rejonu regulującego emocje) oraz układu nagrody.
1
,
Lekarze dawali Bartusiowi tylko dwa lata życia. Kazali nam przygotować się na najgorsze. Mieliśmy poddać się bez walki, powoli żegnać się z naszym synkiem. Los z nas zadrwił, ale my, na przekór wszystkim, postanowiliśmy stoczyć z nim bój. Po latach, na horyzoncie pojawił się lek, dający nadzieję na ostateczne zwycięstwo.
,
Ponad 101 mln zł na spłatę tzw. nadwykonań z ostatnich kilku lat – to dodatkowa pomoc finansowa dla kujawsko-pomorskiej służby zdrowia. O szczegółach nowej ustawy poinformowali na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, poseł Tomasz Latos i dyrektor wojewódzkiego NFZ Elżbieta Kasprowicz.
,
Zarejestruj się - może to właśnie Ty podarujesz mu szansę na nowe życie!
,
1 września 2017 r. rozpoczęło swoją działalność Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach. Głównym celem projektu jest poprawa jakości usług świadczonych na rzecz osób z otępieniem i ich rodzin poprzez rozwój sieci wsparcia – kompleksowego i skoordynowanego leczenia, opieki środowiskowej i oddziaływań społecznych.
,
We wrześniu 2017 roku rozpoczęło swoją działalność Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach. Jest to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (konkurs "Deinstytucjonalizacja usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi").
,
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.