Zamknij

OtępieNIE - ŚCOPO - rozpoczyna swoją działalność

15:10, 19.10.2017 MGOK Więcbork
Skomentuj OtępieNIE - ŚCOPO - rozpoczyna swoją działalność OtępieNIE - ŚCOPO - rozpoczyna swoją działalność

We wrześniu 2017 roku rozpoczęło swoją działalność Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach. Jest to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (konkurs "Deinstytucjonalizacja usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi"). 

Liderem projektu jest Pallmed sp. z o.o. prowadząca Dom Sue Ryder w Bydgoszczy. Projekt realizowany jest w partnerstwie z wieloma podmiotami z województwa kujawsko-pomorskiego, należącymi do jednostek samorządu województwa, sektora medycznego, socjalnego i kulturowego. Z powiatu sępoleńskiego parterami projektu są: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, NOVUM-MED Sp. z o.o. (szpital + POZ) w Więcborku, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim oraz "DOKTÓR" Sp. z o.o., (POZ) z Sępólna Krajeńskiego.

Celem działania ŚCOPO jest profesjonalne wsparcie i pomoc osobom z otępieniami i ich rodzinom. W ramach projektu, do domów chorych kierowane będą zespoły mobilne (lekarze, psycholodzy, pielęgniarki, terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci), świadczące pomoc medyczną i terapeutyczną w miejscu zamieszkania. W zależności od potrzeb rodziny, będą mogli także skorzystać z pomocy socjalnej. A dzięki współpracy z ośrodkami kultury, chorzy i ich opiekunowie będą mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach aktywizacyjnych.

Dla polepszenia komunikacji z rodzinami chorych, stworzona będzie specjalna platforma teleopiekuńcza, a testujące ją rodziny zostaną zaopatrzone w tablety służące do bezpośredniego kontaktu audiowizualnego ze specjalistami z centrum ŚCOPO.

W ramach projektu przewidziane są także szkolenia dla kadr medycznych z zakresu psychogeriatrii a także działania informacyjne, zwiększające świadomość społeczną w temacie problematyki otępień.

Wszystkie oddziaływania projektowe nakierowane są na poprawę jakości opieki nad chorym z otępieniem i ich rodzin, które, jak pokazuje praktyka, borykają się z problemem opieki samotnie.

Rekrutacja pacjentów i opiekunów do projektu rozpocznie się już 1 listopada 2017 roku. Formularze można składać do 30 listopada 2017. Opieką zostanie objętych 200 chorych z Bydgoszczy i powiatu sępoleńskiego.  

 

Więcej informacji o projekcie i rekrutacji można uzyskać na stronie internetowej projektu www.domsueryder.org.pl (w zakładce Projekty) lub pod numerem telefonu 513-542-532.  

 

Skorzystaj z pomocy – nie bądź sam!

(MGOK Więcbork)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%