Dziecięcy zachwyt pięknem przyrody - to główny efekt zajęć edukacyjnych, które odbyły się w lipcu w Dębówku Nowym. W "Wakacjach z przyrodą" wzięło udział 16 dzieci z gminy Białośliwie.
Celem zajęć było podniesienie zdolności poznawczych, wiedzy i umiejętności oraz wrażliwości na naturę u dzieci w wieku 4-9 lat. Mali uczestnicy wspólnie z nauczycielem i edukatorem przyrodniczym wzięli udział w cyklu zajęć edukacyjnych - wycieczkach i wyprawach pieszych. Zwiedzali najbliższą okolicę, w myśl idei, że piękno przyrody można odkrywać obok siebie.
Podczas wyprawy na Jezioro Kopcze mali odkrywcy badali życie w wodzie i na lądzie. Obserwowali błotniarki stawowe, larwę ważki, chruściki i wodnego skorpiona – płoszczycę. A w okolicznym lesie odkryli nieskończone pokłady pysznej borówki czernicy!
W gminie Wyrzysk spacerowali w lesie w pobliżu leśniczówki Zielona Góra, odwiedzili leśny kurhan, zabytek archeologiczny datowany na XII wiek. W inne dni uczestnicy odkrywali przyrodę Dębówka Nowego i pradoliny Noteci. Na piaszczystej drodze tropili sarny i ptaki. Na śluzie Krostkowo na Noteci dzieci pomagały panu Śluzowemu otwierać i zamykać wrota do śluzy.
Zorganizowano także wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią i do Parku Raczyńskich w Białośliwiu. U pszczelarza w Białośliwiu dowiedzieli się jak rozpoznać pszczelą matkę, jak daleko latają pszczoły, jak długo żyją, i wiele innych ciekawych rzeczy. Dzieci przymierzały stroje pszczelarskie, obserwowały pozyskiwanie miodu z plastra. No i oczywiście smakowały miód!
- Chcieliśmy pokazać dzieciom i rodzicom, że można aktywnie i twórczo spędzać czas w naturze - mówi Magda Mela ze Stowarzyszenia Teraz Tu, organizatorka zajęć. W powiecie pilskim jest mnóstwo ciekawych miejsc, które można zwiedzać całą rodziną. Można świetnie się bawić i uczyć bez drogiego sprzętu biwakowego i plastikowych zabawek - dodaje.
Z zebranych przyrodniczych skarbów dzieci na zakończenie zajęć zrobiły naturalne ozdoby - obrazki, florystyczne zakładki do książek i kwiatowe tkaniny. Każdy z małych odkrywców otrzymał pamiątkowy dyplom.
Projekt "Wakacje z przyrodą" dofinansowany był ze środków LGD Krajna nad Notecią.
tekst i fot. Stowarzyszenie Teraz Tu
0 0
Polecam również postawić na Zajazd Jurajski w Podlesicach, gdzie można liczyć na świetny wypoczynek w korzystnej cenie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz