Zamknij

Dwudziesta statuetka Świętego Wawrzyńca - patrona gminy Sępólno Krajeńskie trafiła w dobre ręce

13:53, 11.08.2020 E.S Aktualizacja: 19:13, 12.08.2020
Skomentuj Dwudziesta statuetka Świętego Wawrzyńca - patrona gminy Sępólno Krajeńskie trafiła w dobre ręce - fot. Andrzej Ossowski Dwudziesta statuetka Świętego Wawrzyńca - patrona gminy Sępólno Krajeńskie trafiła w dobre ręce - fot. Andrzej Ossowski

Dziesiątego sierpnia, w dniu imienin Wawrzyńca na uroczystej sesji Rady Miasta wręczono kolejną statuetkę. Trafiła ona w ręce pani Marii Kryger.

Po odprawionej w sępoleńskim kościele mszy świętej w intencji mieszkańców w Centrum Kultury i Sztuki o godzinie 10:30 rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej.

Obrady sesji otworzył Przewodniczący Rady Franciszek Lesiński, który przestawił porządek obrad. Po jego wystąpieniu chór działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku odśpiewał „Hymn Krajny”, po czym Burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski przestawił historię nagrody, a na wyświetlonym filmie przedstawiono dotychczasowych laureatów. Następnie odczytał uchwałę Konwentu Nagrody Św. Wawrzyńca o przyznaniu tegorocznej nagrody pani Marii Kryger. Odczytał też uzasadnienie wniosku organizacji i mieszkańców którzy o nią wystąpili.

Uzasadnienie wniosku o przyznanie nagrody ”Nagroda Świętego Wawrzyńca-Patrona Gminy Sępólno Krajeńskie”:

W imieniu niżej podpisanych organizacji i mieszkańców naszej Gminy zwracamy się do P. Waldemara  Stupałkowskiego, Burmistrza Gminy Sępólna Krajeńskiego o przyznanie nagrody Św. Wawrzyńca mieszkance naszej Gminy Pani Marii Kryger.

Pani Maria Kryger rodowita sępolnianka pracę zawodową rozpoczęła w 1966 r pracując przez 40  lat w szkołach na terenie  Gminy Sępólno Kraj.:  w Szkole Podstawowej nr 3, w Szkole w Iłowie oraz w Szkole Zawodowej w Sępólnie  Kr .  Przez 11 lat pełniła funkcję komendanta ZHP w Sępólnie Kr. Pani Maria dała się poznać jako dobry nauczyciel,który zawsze w swojej pracy robił   więcej niż do  niego należało zajmując się  nie tylko dziećmi  ale  także organizacją różnych imprez.  Działając w  harcerstwie organizowała biwaki i obozy dla dzieci i  kadry, tworząc materiały metodyczne. Dwukrotnie społecznie pełniła funkcję komendanta obozu harcerskiego  w Warszawie, gdzie wraz  z harcerzami z Sępólna promowała nasze  miasto.

Jako żeglarz  aktywnie włączyła się w  akcję zbierania funduszy na  budowę żaglowca” Dar Młodzieży”.  

Po  przejściu na emeryturę nie zrezygnowała ze swojej aktywności i swoich pasji. Wstąpiła do Zw. Emerytów,Rencistów i Inwalidów w  Sępólnie Kr., gdzie założyła i prowadzi zespół  teatralny ”BAKRO”,  którego jest głównym reżyserem i autorem scenariuszy. Napisała m. in takie sztuki jak: ”Być kobietą, być  kobietą”, ”Legenda o powstaniu Jeziora Sępoleńskiego”, ”Cygańska baśń”, „Różowy prezent”, ”Dlaczego w Sępólnie rynek jest trójkątny”, ”Z kogucikiem”, ”Sanatorium  fajna  sprawa” i  wiele innych sztuk.

Wraz z członkami zespołu promuje naszą gminę wyjeżdżając do innych miast: do Bydgoszczy, Świecia, Koronowa i Ciechocinka. Grupa teatralna  Pani  Marii występowała w domach opieki społecznej, domach kultury i w  świetlicach wiejskich, na terenie naszego powiatu: w Kamieniu, Suchorączku, Sośnie, Więcborku, Wałdowie i Iłowie.

Prowadzony przez P. Marię zespół ”BAKRO” realizując zadanie Ogólnopolskiej Kampanii Inicjatywy Lokalne 2013 ogłosił konkurs, którego pokłosiem jest  zbiór baśni i legend o Sępólnie Kraj. i okolicach. Zbiór baśni trafił nie  tylko do mieszkańców Krajny, ale także  poza granice naszego państwa: do  Francji, Szwecji,  USA i  Norwegii.

Pani Maria trzykrotnie przygotowała jasełka, w których wystąpili samorządowcy naszego Powiatu i Gminy wraz z przedstawicielami różnych instytucji samorządowych. Jasełka podobały się i były bardzo dobrze przyjęte przez uczestników Dni Adwentowych,  w ramach których były wystawiane. 

Pani  Maria współpracuje  i  wspiera działalność Centrum Kultury i Sztuki, Bibliotekę Publiczną, a  także Uniw. Trzeciego Wieku  w Sępolnie  Krajeńskim.

Uczestniczy w organizowanych przez te instytucje imprezach, biorąc czynny udział wraz ze swoją grupą teatralną i grupą taneczną mażoretek w uroczystościach państwowych i kościelnych. Wystawiła kilka przedstawień związanych z legendami o Sępólnie z dziećmi z Biblioteki Publicznej oraz „Calineczkę”  i ”Czerwonego kapturka” ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Poza tym P. Maria uczestniczyła w  Narodowym Czytaniu i ogólnopolskiej kampanii, ”Dumni z Polski”.

Jako jurorka uczestniczyła w  wielu konkursach recytatorskich,ortograficznych oraz muzycznych.

Za swoją wieloletnią pracę zawodową i społeczną została odznaczona:

  • Srebrnym Krzyżem  Zasługi,
  • Krzyżem za zasługi  dla harcerstwa bydgoskiego
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej
  • Medalem „Za szczególne zasługi  dla rozwoju woj. bydgoskiego”
  • Złotą Odznaką Honorową Polskiego  Zw. Emerytów,Rencistów i Inwalidów
  • Zdobyła tytuł  Osobowość Roku 2016, w  kategorii Działalność  Społeczna i Charytatywna

  Poza tym  posiada również odznaki resortowe, dyplomy i liczne  podziękowania.

 

Po odczytaniu uzasadnienia Burmistrz wręczył pani Marii statuetkę. 

Pani Maria Kryger, podziękowała za wyróżnienie i w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę wielu ludzi, którzy wspierali ją w jej pracy. Szczególne podziękowania skierowała do członków Teatru „Bakro” i instytucji kultury, z którymi przez wiele lat współpracowała.

Na koniec pani Maria otrzymała wiele kwiatów i gratulacji. Ustawiła się też kolejka do sesji fotograficznej z laureatką.

Andrzej Ossowski.

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

H.OH.O

1 1

Gratuluję i muszę powiedzieć ,że naprawdę statuetka trafiła w bardzo dobre ręce.❤️??? 16:54, 11.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%