Grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy i zaskoczeni pasażerowie pociągu. Łącznie kilkaset osób. Tak przywitano specjalny pociąg, który znowu pojawił się na stacji kolejowej w Sępólnie Krajeńskim. Wydarzenie niebywałe, bo składy pasażerskie od 18 lat tą trasą nie jeżdżą. Raz w roku pojawia się jednak pociąg specjalny. Jego przejazdowi przez miasto zawsze towarzyszą niespodzianki.
W przeszłości na pasażerów tego pociągu urządzano napad, rodem z dzikiego zachodu. Innym razem na dworcu koczowali jaskiniowcy. Byli też hipisi. W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, postawiono na inscenizację historyczną.
- To wydarzenia prawdziwe, które rozegrały się na tym dworcu w sierpniu 1939 roku - mówi Julita Maciaszek, Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. - Ze stacji kolejowej w tym mieście, na wojnę wyruszyły pierwsze grupy powołanych do wojska mieszkańców. Wielu z nich nigdy już nie powróciło do swoich rodzin. Inscenizacja miała przedstawiać chwilę, gdy to kobiety i dzieci odprowadzały swoich ojców, mężów i synów na dworzec, a potem żegnały wsiadających do pociągu.
Atrakcją było również to, że cały skład ciągnęła lokomotywa parowa. Aktorami i statystami widowiska byli pracownicy i przyjaciele sępoleńskiego CKiS, mieszkańcy miasta oraz grupa rekonstrukcyjna z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego z Bydgoszczy.
0 0
Bardzo fajny pomysł dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gratuluję pomysłu.
0 0
GRATULUJĘ pomysłu, bardzo ładne zdjęcia i odpowiedni , dobry tekst .
3 0
Oglądałem zdjęcia i jestem zdumiony precyzyjnym doborem strojów zgodnych z epoką. Gdyby nie fakt , że wiedziałem , że jest to inscenizacja uwierzyłbym w autentyczność sytuacji. Podziwiam również autorów tej inscenizacji zwłaszcza osoby starsze ! Brawo za odwagę. Ech jak dobrze byłoby gdyby pociąg jeździł tą trasą nie tylko z okazji rocznic.Ale dobre i to dzięki staraniom Centrum Kultury. Dzięki!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz