Dokładnie 24 stycznia 1920 roku Sępólno Krajeńskie powróciło ponownie w granice państwa polskiego.
Mimo iż niepodległość w Polsce świętowano już od ponad roku, proces kształtowania granic w całym kraju trwał jeszcze do roku 1922. Powrót Sępólna Krajeńskiego do macierzy był także początkiem polskiej administracji na Krajnie.
Z tej okazji w Sępólnie Krajeńskim odbyły się wczoraj uroczystości rocznicowe. Na budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego odsłonięto pamiątkową tablicę. Złożono także kwiaty przed Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla. Tam także mieszkańcy zaśpiewali wspólnie hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”. O 9.00 w kościele parafialnym odprawiona została msza święta.
- Dzisiaj jest dokładnie ta data, kiedy Sępólno Krajeńskie zostało przyłączone do macierzy. Ta rocznica jest powodem wielkiej radości, bo od 100 lat możemy się cieszyć polskością tych ziem – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.
Uroczystości zakończyła nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, zwołana na okoliczność 100-lecia powstania Powiatu Sępoleńskiego. Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie Jubileuszu 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Następnie, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył Złote i Srebrne Medale Za Długoletnią Służbę oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę osobom, które najbardziej zasłużyły się dla regionu.
- Dziś wielki dzień – mówił wojewoda. - Wspominamy bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a którzy pochodzą również stąd. Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie, którzy poświęcili swoje życie, swoje kariery dla Rzeczypospolitej: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty i inni. Oni wszyscy mieli ogromny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dzieje naszego kraju są bardzo trudne. Wiele osób oddało życie za naszą Ojczyznę. Dziś, dzięki nim żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce – powiedział przedstawiciel rządu w terenie.
Mikołaj Bogdanowicz przypomniał nawałnicę, która w 2017 roku przeszła przez Powiat Sępoleński, wyrządzając ogromne straty materialne. Akcentował, że dzięki współpracy rządu z samorządem ponad politycznymi podziałami udało się odbudować te tereny dla dobra mieszkańców.
- Chcę podziękować wszystkim tym, którzy w tym procesie uczestniczyli. Na czele z Panem starostą Jarosławem Tadychem, sołtysami, wójtami, burmistrzami, którzy bardzo dużo poświęcili, aby przywrócić ten teren do takiej świetności jak dziś – mówił do zgromadzonych w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki.
Wojewoda dziękował również za współpracę na innych płaszczyznach m.in. w ramach Funduszu Dróg Samorządowych i wsparciu Szpitala Powiatowego w Więcborku.
- To pokazuje, że warto wspólnie pracować dla naszych mieszkańców i budować silny i wspaniały Powiat Sępoleński. Życzę Państwu, aby wszystkie Państwa cele i zamierzenia się zrealizowały. Życzę samych dobrych decyzji i wszystkiego dobrego! – zakończył.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali:
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
Kolejnym punktem programu było wręczenie Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu oraz Wicemarszałkowi Zbigniewowi Ostrowskiemu listów gratulacyjnych i medali pamiątkowych.
Następnie zgromadzeni obejrzeli krótkie filmy dokumentalne oraz wysłuchali wystąpień dr. Tomasza Fiałkowskiego - współautora "Monografii powiatu sępoleńskiego", Stanisława Drozdowskiego, Starosty Sępoleńskiego Jarosława Tadycha, Poseł na Sejm RP Iwony Kozłowskiej, Posła na Sejm RP Jana Szopińskiego, Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego, profesora Jerzego Adama Stępnia, Starosty Brodnickiego Piotra Boińskiego, Starosty Człuchowskiego Aleksandra Gappy, Starosty Złotowskiego Ryszarda Goławskiego, Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka, I Starosty Sępoleńskiego Henryka Pawliny oraz Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Waldemara Stupałkowskiego.
- Może nie jesteśmy powiatem wielkim, zasobnym, ale to jest nasz powiat, nasza mała krajeńska ojczyzna, która poprzez swoje instytucje służyła, służy i ma dalej jak najlepiej służyć naszym mieszkańcom. Niechaj to będzie dla nas przesłanie na najbliższe miesiące i lata, a dla naszych następców, na kolejne dziesięciolecia, rozpoczynającego się właśnie drugiego wieku istnienia powiatu sępoleńskiego - podsumował starosta Jarosław Tadych.
Oprócz tego władze powiatu wręczyły 100 medali Bene Meritus 100 zasłużonym osobom dla powiatu sępoleńskiego.
MIESZKANIEC19:45, 25.01.2020
GDYBY PREZYDENT DUDA WIEDZIAŁ KTO TE MEDALE DOSTAŁ BYŁBY NIEMILE ZASKOCZONY.?WIELU NIE ZASŁUŻYŁO NA TE MEDALE LECZ SĄ TACY KTÓRZY ZASŁUŻYLI , KTÓRZY CIĘŻKO PRACOWALI DLA TEGO MIASTA ALE NIE BYLI BRANI POD UWAGĘ BO SĄ DLA KASTY SĘPOLEŃSKIEJ LUDZMI NIEWYGODNYMI
teżmieszkaniec20:15, 25.01.2020
pisz konkretnie komu byś nie przyznał i dlaczego, chcę wiedzieć gdyż części tych osób nie znam
000704:19, 26.01.2020
Maja poparcie w SKO i Prezesa WSA i komornicy nie zartuja
powiatowiec11:20, 26.01.2020
POWIATY DO LIKWIDACJI ! SĄ NIEPOTRZEBNE .TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI TAM ZASIADAJĄCE NIECH SIĘ WEZMIE DO ROBOTY , KTÓREJ TERAZ JEST POD DOSTATKIEM .?
Lucjan Wolszlegier18:24, 01.02.2020
Jestem szczesliwcem z monografia nistety brak Zolnierzy z zachodnich frontow jak i Nauczycieli z Blogoslawienstwem Papierzy np.COLMAR
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 1
Ta KASTA doskonale wie kogo zlekceważyła więc po co pisać,Kpina. Ich panowanie kiedyś się skończy, władza nie jest nikomu dana na zawsze.Niech się póki co cieszą ,że kogoś wykiwali i niech
dalej zadłużają powiat.Wszystko ma swój koniec.Prawda i dobro zwycięży.