1 marca obchodzimy polskie święto państwowe ustanowione na mocy ustawy sejmowej z dnia 9.02.2011r. pozwalające ocalić od zapomnienia pamięć tych, którzy walczyli o demokratyczną Polskę – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jest to data symboliczna, która historycznie nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w piwnicach więzienia na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
W latach 1944-56 życie straciło ponad 20 tysięcy uczestników antykomunistycznego podziemia: w walkach, obławach lub zabitych potajemnie. Duża część zginęła w więzieniach komunistycznych.
Dziś z okazji 70 rocznicy tamtych wydarzeń przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacja Więcborskiej Drużyny Harcerskiej i klasy mundurowej LO w Więcborku złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach żołnierzy niezłomnych Stanisława Gębali, Franciszka Kucharskiego, Zbigniewa Madeja oraz Emila Cuprysia pochowanych na więcborskim cmentarzu komunalnym i parafialnym. Przy grobach żołnierzy na cmentarzu parafialnym warty pełnili uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku oraz harcerze.
Wiązanki na grobach złożyli Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku Pani Anna Łańska, Burmistrza Więcborka Pan Waldemar Kuszewski, Zastępca Burmistrza Więcborka Pan Jacek Masztakowski oraz Radni Rady Miejskiej Pan Stanisław Wegner i Pan Mateusz Łański, przedstawiciele Więcborskiej Drużyny Harcerskiej.
2 0
Więcbork nie zapomniał o swoich niezłomnych bohaterach , a ma ich kilku. Piękna uroczystość.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz