Inicjatywa Kacpra Sosnowskiego i Oliwii Pawłowskiej, którzy pięć lat temu zwrócili się do Burmistrza Więcborka Waldemara Kuszewskiego z propozycją utworzenia drużyny harcerskiej okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Po pięciu latach we wszystkich gminach powiatu sępoleńskiego działają drużyny harcerskie i gromady zuchowe. Łącznie liczą już ponad 250 instruktorów, harcerek, harcerzy i zuchów, prowadzących różne formy zajęć harcerskich i zuchowych. Drugiego marca nastąpiło ukoronowanie ich działań. Tego dnia miała miejsce uroczystość nadania sztandaru. Sztandar został ufundowany ze składek wielu osób prywatnych, przedsiębiorstw, gmin, samorządów i instytucji.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez kapelana harcerzy diecezji bydgoskiej ks. hm. Dominika Jana Domina wspólnie z ks. proboszczem więcborskiej parafii Adamem Andrzejczakiem i ks. Pawłem Obuchowskim z Kamienia Krajeńskiego.
Ksiądz Kapelan w homilii wspomniał historię utworzenia ruchu skautowego, którego częścią jest polskie harcerstwo, jego formy pracy oparte na założeniach generała Roberta Baden- Powella. Zaznaczył, że ruch harcerski powstał jeszcze w czasie zaborów w 1909 roku, gdzie samorzutnie powstawały drużyny działające nielegalnie. Formę zorganizowaną przyjęły w 1911 roku, kiedy to Andrzej Małkowski wydał rozkaz tworzący pierwsze drużyny we Lwowie (było to 22 maja 1911 r. datę tą uważa się za symboliczny początek harcerstwa. przypis mój).
Po mszy, w czasie której został poświęcony sztandar wszyscy w kolumnie marszowej prowadzonej przez orkiestrę z Sępólna udali się do szkoły podstawowej nr 1, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Rozpoczęły się one od odśpiewania hymnu harcerstwa polskiego, przywitania gości, wystąpienia przedstawicieli komitetu inicjującego zbiórkę funduszy i symbolicznego wbijania gwoździ przez fundatorów, do których należały samorządy, władze gmin i powiatu, instytucje, firmy i osoby prywatne. Wszyscy fundatorzy i zaangażowani w zbieranie funduszy zostali uhonorowani przez organizatorów pamiątkowymi upominkami. Goście z innych drużyn harcerskich złożyli gratulacje na ręce druha Komendanta Kacpra Sosnowskiego. Gratulacje i słowa podziękowania do harcerzy skierowali też Burmistrzowie, Starosta, przewodniczący rad miejskich, radni, przedstawiciele różnych organizacji i dyrektorzy szkół.
Komendantka hufca Pałuki hm. Olga Skotnicka przekazała sztandar druhowi Kacprowi Sosnowskiemu, który przekazał go pierwszemu pocztowi sztandarowemu.
Po wyprowadzeniu sztandaru, na salę zostały wniesione torty, których symbolicznym pokrojeniem zajęła się hm. Olga Skotnicka wspólnie z Burmistrzem Waldemarem Kuszewskim. W przyległym do sali holu można było zobaczyć przygotowaną wystawę, dokumentów, historycznych mundurów, pamiątkowych medali i odznaczeń harcerskich, kopie i oryginały dokumentów, rozkazów, wśród których była książeczka harcerska i zaświadczenie o złożeniu przyrzeczenia harcerskiego druha Henryka Soboty z 1945 roku.
Poszczególne części uroczystości były przeplatane koncertem działającego przy szczepie Klubu Artystycznego „Gwardia”. Swój występ zaprezentowały również połączone wszystkie gromady zuchowe z powiatu wykonaniem piosenki „Stokrotka”.
Uroczystość nadania sztandaru połączona była z obchodzonym na całym świecie Dniem Myśli Braterskiej. Była to doskonała okazja do wręczenia wyróżnień najbardziej zasłużonym dla szczepu zuchom, harcerzom i instruktorom Całość zakończona została wspólnym utworzeniem harcerskiego kręgu.
Tekst, zdjęcia Andrzej Ossowski
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz