Zamknij

Promocja książki „Pojezierze Krajeńskie”

20:00, 23.03.2024 Tekst i fot. M-GOK w Kamieniu Aktualizacja: 21:13, 23.03.2024
Skomentuj fot. M-GOK w Kamieniu fot. M-GOK w Kamieniu

– Krajna to bogata kraina geograficzna i historyczna, należy się jej odpowiedni szacunek – podkreślał Władysław Dobber, autor monografii poświęconej temu regionowi. 

Prelegent wyjaśniał zebranym, co skłoniło go do napisania książki. 

– Jako pilot wycieczek lepiej poznałem Pojezierze Krajeńskie. Dodatkową motywacją były fałszywe informacje, na jakie często się natykałem. Nasz region po prostu nie funkcjonuje w szerszej świadomości. Materiałów źródłowych jest bardzo mało i są jedynie punktowe, brakuje opracowania zbiorczego. Stąd pomysł, by taka pozycja powstała – mówił Władysław Dobber, który ma już doświadczenie jako autor lokalnych wydawnictw oraz folderów i przewodników po Kamieniu. 

Przed przejściem na emeryturę pracował m.in. jako nauczyciel geografii, dyrektor szkoły i szef gminnej oświaty; jest również pilotem wycieczek i przewodnikiem turystycznym PTTK oraz aktywnie działa w Kamieńskim Towarzystwie Kulturalnym.

Syntetycznie, ale lekko

Książka „Pojezierze Krajeńskie. Dzieje, środowisko geograficzno-przyrodnicze, walory turystyczne i dorobek kulturowy regionu” (tak brzmi jej pełny tytuł) powstawała przez trzy lata. 

– Założeniem było stworzenie syntetycznego opracowania, ale napisanego lekkim językiem. Dlatego wyjaśniam trudniejsze pojęcia – mówił Dobber. – Do monografii potrzebna jest wiedza przekrojowa. Nie jestem historykiem,
dlatego musiałem poszerzać wiedzę chociażby w tym zakresie. Natknąłem się na wiele informacji, które mnie zbudowały.

Autor zdradził słuchaczom trochę ciekawostek związanych z Krajną. Na przykład matką chrzestną Daru Pomorza była Maria Janta-Połczyńska – córka właścicieli Komierowa, nazwa Krajny związana jest z lokalizacją na skraju Rzeczypospolitej (granicą była rzeka Kamionka), a jej mieszkaniec to Krajniak.

Zarys Pojezierza Krajeńskiego można zobaczyć na okładce książki. Z tego regionu pochodzą też zdjęcia w publikacji (autorem większości jest Władysław Dobber), można w niej znaleźć również mapki z różnych okresów historycznych, a w załączeniu – współczesną mapę regionu.

Rodzina, sąsiedzi, wychowankowie

Spotkanie promujące wydawnictwo odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu Krajeńskim. Autor zaprosił oficjalnych gości, m.in. starostę sępoleńskiego Jarosława Tadycha i burmistrza Kamienia Wojciecha Głomskiego, ale także swoją rodzinę z Kamienia, Orzełka i Niw, przyjaciół, sąsiadów z ulicy Wrzosowej oraz wychowanków sprzed lat, z którymi do dziś ma kontakt. Nie zabrakło również słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu (Dobber jest koordynatorem UTW), spotkanie było bowiem w harmonogramie ich zajęć. Po części oficjalnej każdy mógł poprosić o autograf w książce. Wydawnictwo trafi m.in. do bibliotek w regionie.

(Tekst i fot. M-GOK w Kamieniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%