Zamknij

Marszałkowskie Centrum Onkologii jest krajowym liderem chirurgii robotycznej

19:54, 05.11.2024 Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Aktualizacja: 17:24, 06.11.2024
Skomentuj Uroczystość otwarcia Centrum Chirurgii Robotycznej CO, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP Uroczystość otwarcia Centrum Chirurgii Robotycznej CO, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP

W regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy otwarto dziś (5 listopada) Centrum Chirurgii Robotycznej, czyli nowy blok operacyjny wyposażony w trzy roboty chirurgiczne. Lecznica jest pierwszym publicznym szpitalem w naszym kraju, który wprowadza tę nowoczesną technologię do codziennej praktyki klinicznej, i jedynym, który dysponuje trzema tego rodzaju systemami. W uroczystości w kompleksie CO uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

– Gratuluję zespołowi Centrum Onkologii. Obsługa tego rodzaju systemów jest nie lada wyzwaniem, wymaga wiedzy i umiejętności na najwyższym światowym poziomie. CO jest renomowanym, najlepszym ośrodkiem onkologicznym w Polsce i jednym z najlepszych w Europie – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w bydgoskiej placówce marszałek Piotr Całbecki. Dodał, że podobne urządzenia pracują już m.in. w szpitalach w Toruniu i Grudziądzu oraz w uniwersyteckich lecznicach w Bydgoszczy.

Robot chirurgiczny to zasadniczo rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery. Eliminuje przy tym ewentualne drżenia rąk i może powiększać obraz pola operacyjnego nawet dziesięciokrotnie. Zastosowanie tego rodzaju techniki to większa precyzja operacyjna, mniej powikłań, mniejsze ryzyko nawrotu nowotworu, krótsza hospitalizacja, mniejsze zapotrzebowanie na leki i krew oraz rzadsza konieczność zastosowania leczenia uzupełniającego – co generalnie poprawia wydolność systemu ochrony zdrowia i zwiększa dostępność leczenia.

Pierwszy robot dla CO został zakpiony dwa lata temu z wykorzystaniem środków z naszego programu regionalnego poprzedniej perspektywy. Zakupy dwóch kolejnych oraz budowę dedykowanego bloku operacyjnego placówka sfinansowała z własnych środków.

Marszałkowska lecznica onkologiczna, która ma już na koncie 1 200 wykonanych w tej technice zabiegów operacyjnych, dysponuje obecnie czterema wyspecjalizowanymi zespołami chirurgii robotycznej i dziewięcioma doświadczonymi operatorami, legitymującymi się międzynarodowym certyfikatem w tym zakresie. Za pomocą robotów operują tu obecnie urolodzy (zabiegi prostatektomii), chirurdzy onkolodzy (resekcja jelita), ginekolodzy (histerektomia z powodu raka endometrium) i torakochirurdzy (usunięcie płata płucnego lub jego części z powodu zmian rakowych; tych zabiegów NFZ niestety jak dotąd nie finansuje).

(Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

CTUCTU

1 0

Gratulacje dla prof.Krzysztofa Kameckiego,to wspanialy lekarz i bardzo dobry CZLOWIEK 10:05, 06.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CSECSE

1 0

Pozdrawia Sepolno Krajenskie rodem z borow tucholskich 11:45, 07.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%