Zamknij

Pokochać brąz - wystawa prac Agnieszki Hubeny-Żukowskiej

Pokochać brąz - wystawa prac Agnieszki Hubeny-Żukowskiej
  • czwartek  lutego
  • 14.02.2020
  • Park Miejski im. Stanisława Staszica w Pile (od ul. Wojska Polskiego)

Dwie wystawy i dwa wykłady o projektowaniu ogrodów. UAM zaprasza na spotkanie z Agnieszką Hubeny-Żukowską

Co trzeba zrobić, aby w naszym ogrodzie było pięknie przez cały rok? Najlepiej nic. „Ogród dla leniwych” to propozycja Agnieszki Hubeny-Żukowskiej, znanej projektantki ogrodów, dziennikarki i  artystki. Co to znaczy ogród dla leniwych? Nie ma jednoznacznej definicji, ale to między innymi nie grabienie liści jesienią. Usuwamy je tylko z trawników, na rabatach zostawiamy. Liście doskonale okrywają glebę, chronią przed przemarzaniem, a przede wszystkim pod ich warstwą mają szansę przezimować różne mikroorganizmy. Nie grabimy i nie przycinamy również suchych "badyli" jesienią. Nie dość, że nie mamy pracy, to jeszcze taki jesienny ogród będzie wyglądał malowniczo. Trzeba tylko pokochać brąz!

O licznych zaletach pozostawiania ogrodowej roślinności na zimę, a także jak ważne jest projektowanie zieleni i ogrodów we współczesnym świecie można będzie się dowiedzieć podczas wykładu otwartego dla mieszkańców Piły i okolic. Wydarzenie odbędzie się 20 lutego o godzinie 17:00 w auli Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Spotkanie otwarte poprzedzi wykład dla uczniów i studentów o godz. 12:00 oraz wernisaże wystaw prac autorki prawie 300 projektów ogrodów w Polsce i za granicą. Dwie ekspozycje będzie można obejrzeć już od 14 lutego: „Pokochać brąz” na ogrodzeniu Parku Miejskiego od strony ul. Wojska Polskiego oraz „Ogród jako obraz duszy” od 20 lutego w holu Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do projektantów ogrodów, zieleni miejskiej, uczniów i studentów architektury krajobrazu, ogrodnictwa, gospodarki wodnej i zarządzania środowiskiem oraz miłośników roślin ogrodowych i działkowiczów.

Więcej informacji: [email protected], tel 61 829 34 62.

 

O Autorce:

Agnieszka Hubeny-Żukowska jest autorką prawie 300 projektów ogrodów w Polsce i zagranicą. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Profesjonalnego Ogrodnictwa i Projektowania Ogrodów w Wielkiej Brytanii. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA. Nauczycielka akademicka, prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu projektowania i pielęgnacji ogrodów. Laureatka licznych nagród międzynarodowych m.in. w Mediolanie i Los Angeles. Za całokształt pracy wyróżniona przez American Architecture Prize w Nowym Jorku.

Autorka ponad 150 artykułów. Współpracuje z wieloma czasopismami, dzieli się swoją wiedzą, a także publikuje swoje teksty oraz zdjęcia między innymi z realizacji ogrodów oraz światowych imprez ogrodniczych. Jej teksty ukazują się zarówno w prasie drukowanej, jak i na łamach portali internetowych. Realizacje jej ogrodów były wielokrotnie przedstawiane w programach telewizyjnych. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów, International Design Club oraz International Association of Designers. Od roku 2018 członkini międzynarodowego jury w A' Design Award & Competition w Mediolanie. Od ponad 20 lat współpracuje z Pracownią Sztuki Ogrodowej.